Alžírsky prezident opäť skončil vo francúzskej nemocnici

0
452

ALŽÍR 14. januára (WEBNOVINY) – Alžírsky prezident Abd al-Azíz Bútaflíka, ktorý v apríli 2013 utrpel mozgovú príhodu, je od pondelka opäť hospitalizovaný vo Francúzsku, kde má podľa zverejneného vyhlásenia podstúpiť plánované kontroly.

V utorok o tom informovala štátna tlačová agentúra APS, podľa ktorej prevoz do parížskej nemocnice Val-de-Grâce nie je spojený so žiadnym naliehavým zákrokom a zdravie prezidenta sa naopak "isto a postupne zlepšuje". Prezidentský palác v Alžíri tiež uviedol, že Bútaflíka by mal zostať v Paríž do piatku.

Sedemdesiatšesťročný štátnik bol po minuloročnej "tranzitórnej ischémii" hospitalizovaný niekoľko mesiacov. Bútaflíkova dlhodobá neprítomnosť a nejasnosti okolo jeho zdravotného stavu vyvolali medzi Alžírčanmi obavy, keďže podľa ústavy sa rozhodujúcou mierou podieľa na riadení krajiny.

Médiá medzitým otvorene špekulovali o dôsledkoch na politický vývoj v období, keď zostával do volieb novej hlavy štátu necelý rok. Bútaflíka stojí na čele Alžírska už od roku 1999 a napriek zdravotným ťažkostiam by sa mal v apríli uchádzať o štvrté funkčné obdobie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.