Blížiace sa voľby zabrzdili zvyšovanie daní z nehnuteľností

0
402

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Sadzba daní z nehnuteľností sa na rok 2014 v 79 okresných mestách Slovenska a mestských častiach Bratislavy zvýšila oproti predchádzajúcemu roku v priemere o 0,48 %. Informovala o tom v utorok Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Z jednotlivých sadzieb daní z nehnuteľností zaznamenala podľa PAS najvýraznejší medziročný nárast o 3,22 % daň za ostatné nebytové priestory, daň zo stavieb na bývanie stúpla o 1,40 % a daň z bytov o 1,34 %. "Kým v minulých rokoch najviac rástli dane pre podnikateľov, v tomto roku sme zaznamenali nevšednú zmenu, dane týkajúce sa administratívnych a výrobných priestorov v priemere mierne poklesli a dane pre občanov v súvislosti s bývaním v priemere mierne vzrástli," informoval výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Podnikatelia napriek tomu podľa neho platia za svoje nehnuteľnosti najviac, a to v priemere 2,42 eura za meter štvorcový za výrobné priestory a 3,23 eura za meter štvorcový za administratívne priestory. Občania v priemere za domy a byty platia 0,24 eura za meter štvorcový.

Sadzby upravili v 15 mestách

Sadzby dane z nehnuteľností pre tento rok podľa aliancie upravilo 15 miest, z ktorých 13 sadzby zvýšilo a dve mestá sadzby znížili. "Blížiace sa voľby predstaviteľov samospráv boli zrejme hlavnou brzdou zvyšovania daní z nehnuteľností na rok 2014," uviedol Kičina.

Najviac narástli v roku 2014 sadzby v Stropkove, Malackách, Zvolene a Liptovskom Mikuláši. Mierny pokles sadzby nastal len v Novom Meste nad Váhom a Senici. Najnižšie sadzby dane z nehnuteľnosti sú podľa aliancie v Gelnici, Sobranciach a Medzeve. V prvej desiatke prevažujú mestá východného Slovenska. Na opačnom konci rebríčka sa s relatívne najvyššími sadzbami umiestnili Bratislava so svojimi mestskými časťami, Senica a Košice.

"Po zhruba 20-percentnom raste daní z nehnuteľností v uplynulých dvoch rokoch sme zaznamenali výrazné spomalenie rastového trendu," informoval Kičina. Samosprávy podľa neho nepristúpili ku konsolidácii verejných financií prostredníctvom zvýšenia lokálneho daňového zaťaženia v snahe nepohnevať si voličov. Naopak, pravdepodobne sa priklonili k obmedzovaniu svojich výdavkov.

Najviac zaplatia podnikatelia v Púchove

"Podnikateľ, ktorý na svoje podnikanie potrebuje pozemok s rozlohou 1 500 metrov štvorcových a výrobnú halu s rozlohou 1 000 metrov štvorcových by za tieto nehnuteľnosti v roku 2014, rovnako ako minulý rok, zaplatil najmenej v Medzeve, a to 580 eur, Medzilaborciach 850 eur a Moldave nad Bodvou 838 eur," informovala podnikateľská aliancia.

Najvyššiu daň by naopak zaplatil podnikateľ v Púchove, konkrétne 6 449 eur, v bratislavskom Starom Meste 5 125 eur a Žiari nad Hronom 4 442 eur. Najvýraznejší medziročný nárast sadzby dane by zas podnikateľ pocítil v Stropkove o 13,2 %, kde by zaplatil 1 535 eur. Medziročné zníženie dane by zaznamenal podnikateľ v Malackách, a to o 1,4 %, kde by zaplatil 3 726 eur. Priemerná výška dane pre podnikateľov je v sledovaných mestách Slovenska za uvedenú kombináciu nehnuteľností podľa podnikateľskej aliancie 2 479 eur.

Stále môžu rásť

Priemerné sadzby daní z nehnuteľností vzrástli podľa PAS najprudšie medzi rokmi 2004 a 2005, kedy mohli samosprávy prvýkrát slobodne rozhodnúť o ich výške. "V ďalších rokoch sa rast výrazne spomalil. V rokoch 2008 až 2011 priemerná výška daní z nehnuteľností kolísala okolo dvojnásobku sadzieb z roku 2004. V tomto roku dosiahla úroveň 2,56-násobku sadzieb z roku 2004," informovala podnikateľská aliancia.

Napriek postupnému zvyšovaniu daní z nehnuteľností v uplynulých 10 rokoch je celkový výber majetkových daní na Slovensku približne štvrtinový v porovnaní s priemerom krajín OECD a tretinový v porovnaní s Poľskom. "Stále teda existuje priestor na ich potenciálny rast a posilnenie ich pozície v bilancii príjmov samospráv," pripomenula aliancia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.