Zbrane z veľvyslanectva neboli použité, tvrdí Palestína

0
416

PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Palestínske ministerstvo zahraničia v diplomatickej nóte českej strane nevysvetlilo dôvod držania zbraní na pražskej ambasáde.

Potvrdilo len existenciu dvanástich zbraní, ktoré vraj pochádzajú z osemdesiatych rokov a neboli použité. České ministerstvo naďalej považuje ich držanie za porušenie zákona.

Česko si myslí, že nie sú legálne

"Dostali sme nótu, v ktorej vysvetľujú pôvod zbraní, ktoré našli v rezidencii zomrelého palestínskeho veľvyslanca, avšak nevysvetľujú dôvod, prečo tam boli tie zbrane, podľa nášho názoru nelegálne," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Johana Grohová.

"My naďalej trváme na tom, že šlo o porušenie právneho poriadku Českej republiky, a to zákona o strelných zbraniach a strelive," dodala. Ministerstvo podľa nej teraz čaká na výsledky expertného vyšetrovania. Palestíncom pre pôvod zbraní pošle ministerstvo novú diplomatickú nótu.

Pochádzajú z osemdesiatych rokov

Námestník palestínskeho ministra zahraničia už skôr uviedol, že zbrane boli legálne. "Povedali sme českej strane, že tieto zbrane boli na ambasáde dlhú dobu, ktorá siaha až do bývalého československého režimu. Tieto zbrane buď mali povolenie, alebo to boli dary pre veľvyslanca," vyhlásil.

Zbrane, štyri samopaly a osem pištolí, zaistili policajti v suchdolskej rezidencii palestínskeho veľvyslanca Džamála Muhammada Džamála v Prahe. Polícia tam zasahovala po tom, čo 1. januára explózia veľvyslanca pri otváraní trezoru smrteľne zranila. Následne zomrel v nemocnici.

Informácie priniesol spravodajský portál iDNES.cz

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.