Agentúra Moody’s predpovedá Slovensku zrýchlenie rastu

0
457

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Vlaňajší výsledok hospodárenia štátu je pozitívnym signálom aj smerom k ratingovému hodnoteniu. Konštatuje to ratingová agentúra Moody’s vo svojej správe.

Štát pritom v minulom roku hospodáril s deficitom na úrovni 2,02 miliardy eur, čo bol výsledok zhruba o miliardu eur lepší, ako sa predpokladalo v schválenom rozpočte.

Odporúčame:

Štát hospodáril s vyše dvojmiliardovým deficitom

Oživenie ekonomiky

Podľa Moody’s to môže pomôcť krajine aj v dosiahnutí tohtoročného cieľa, ktorým je udržanie deficitu verejných financií pod hranicou troch percent hrubého domáceho produktu.

Agentúra pozitívne hodnotí skutočnosť, že sa štátu podarilo zvýšiť príjmy napriek relatívne slabému hospodárstvu. Ekonomika Slovenska podľa očakávaní v minulom roku totiž stúpla iba o 0,9 percenta kvôli pokračujúcemu slabému dopytu zo zahraničia a pretrvávajúcemu slabému domácemu dopytu.

V tomto roku však možno podľa Moody’s očakávať oživenie. "Predpokladáme, že rast zrýchli na 2,5 percenta v roku 2014 v nadväznosti na silnejšiu exportnú výkonnosť krajiny, keďže dopyt z eurozóny bude opäť rásť," uvádza sa v správe.

Spoľahlivý partner

Správu agentúry Moody’s v piatok privítal aj premiér Robert Fico. "To, čo sa nám podarilo v roku 2013, je medzinárodne hodnotené tak, že Slovenská republika je vnímaná ako spoľahlivý partner, ktorý je schopný dosiahnuť deficit verejných financií pod tri percentá aj v roku 2014," vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii.

Podľa predsedu vlády to však neznamená, že sa zmenil jeho negatívny názor na ratingové agentúry. "Ja mám svoj názor na ratingové agentúry najmä preto, ako sa správali, keď sa blížila veľká hospodárska kríza. Pravda je taká, že hodnotenie ratingovej agentúry významne pomáha Slovenskej republike na finančných trhoch, takže je úplne jedno, čo si ja myslím o ratingových agentúrach," dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.