Video: V Európe vyčíňa orkán Xaver, už zasiahol Škótsko

0
276

LONDÝN 5. decembra (WEBNOVINY) – Jedna osoba už prišla vo štvrtok o život a dve utrpeli zranenia, keď silná búrka zasiahla Škótsko a spôsobila vážne dopravné problémy a výpadky elektrickej energie.

Zahynul kamionista, ktorého s ťahačom prevrátil silný vietor priamo na ceste, informoval britský Daily Mail. BBC uvádza, že bez elektriny je v Škótsku až 100 000 domácností.

Xaver zastavil vlaky i leteckú dopravu

Búrku pomenovanú Xaver, ktorá smeruje na juh a ohrozuje severozápad Európy, sprevádza vietor s rýchlosťou miestami až 228 kilometrov za hodinu, v priemere však asi 145 kilometrov za hodinu.

Úrady museli zastaviť všetku železničnú dopravu na škótskom území, mnohé lety boli zrušené alebo meškajú. Polícia varovala vodičov, aby jazdili len v nevyhnutných prípadoch.

Na búrku sa už pripravuje aj Británia, ktorej vláda sa má vo štvrtok zísť na mimoriadnom rokovaní. Silný vietor by mohol spôsobiť najväčšie zdvihnutie mora za posledných 30 rokov.

V pobrežných oblastiach preto hrozia povodne a úrady očakávajú zaplavenie najmenej 3000 domov. Úrady preto zdvihli aj protipovodňovú ochranu na Temži.

Obrazom: Xaver bičuje pobrežia severnej Európy

Frontálny systém sa sformoval nad Atlantickým oceánom a cez Grónsko prináša na starý kontinent arktický vzduch spojený so snehovými zrážkami.

Na búrku Xaver sa pripravuje okrem Británie aj Dánsko, Švédsko, juh Nórska, severné Nemecko a západné Holandsko. Hamburg zasiahla vo štvrtok večer, pričom pobrežné oblasti sa pripravujú na veľké prívalové vlny.

Zatvorené školy v Nemecku

Podobná búrka v roku 1962 zabila na severe Nemecka 315 ľudí. Nemecko zrušilo lodné spojenia vo vodách Severného mora, kým železnice varovali pred pravdepodobnými meškaniami a výpadkami vlakov na severe krajiny.

Vietor strhával strechy a vyvracal stromy, preto ostali školy na severe Nemecka zatvorené.

Holandskí meteorológovia vydali varovanie na 24 hodín, keďže búrku označili oranžovým kódom, po ktorom nasleduje už len červený označujúci najhoršie možné poveternostné podmienky. Holandská vlajková letecká spoločnosť KLM zase na štvrtok zrušila takmer sto letov do európskych destinácií z amsterdamského letiska Schiphol.

Severné more sa podľa hydrológov už zdvihlo o šesť metrov a preto na pobreží krajín Beneluxu ľudia rozmiestnili vrecia s pieskom.

V strehu sú aj naši severní susedia. Poľsko vydalo najvyšší stupeň výstrahy a zatvorili letisko v Gdaňsku. Poľské pobrežie sa pripravuje na vietor s nárazmi 110 kilometrov za hodinu. Na otvorenom mori dosiahne až 150 kilometrov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.