Poslanci diskutujú o zákone roka, rozpravu otvoril minister

0
245

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský parlament sa najbližšie dni ponorí do diskusie o príjmoch, výdavkoch a deficite.

V pléne Národnej rady SR sa totiž vo štvrtok popoludní začala rozprava o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky.

Prvý rokovací deň o rozpočte ukončili poslanci slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka pred budovou Národnej rady SR.

Posledný pritom k poslancom prehovoril vo svojom druhom štvrtkovom vystúpení minister financií Peter Kažimír, ktorý prevažne reagoval na predchádzajúce vystúpenie jeho predchodcu Ivana Mikloša.

Odporúčame aj:

Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš

Rozpočet podľa Lipšica vyzerá, ako keby ho pripravil asociál

Pôvodný návrh rozpočtu predložený do parlamentu pritom počítal pre budúci rok s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tohtoročným plánovaným takmer trom percentám znamenalo iba mierne zníženie.

Po poslednej aktualizácii daňových prognóz však predstavitelia rezortu financií avizovali, že časť z dodatočných príjmov pôjde v budúcom roku aj na znižovanie schodku, ktorý by tak mal dosiahnuť 2,6 % výkonu ekonomiky.

Nové prognózy príjmov

Z dôvodu nových prognóz o vývoji príjmov z daní a odvodov, podľa ktorých by tieto príjmy mali byť len v budúcom roku vyššie o 375 mil. eur, poslanci už pri prerokúvaní rozpočtu vo finančnom výbore navrhli v rozpočte úpravy.

Oproti pôvodnému návrhu by sa tak mali príjmy štátneho rozpočtu v budúcom roku zvýšiť z 13,837 mld. eur na 14,108 mld. eur pri súčasnom navýšení výdavkov z 17,223 mld. eur na 17,392 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak oproti pôvodnému plánu navrhuje nižší o 102,2 mil. eur na 3,284 mld. eur.

Okrem zníženia deficitu má ísť časť dodatočných príjmov z daní a odvodov v budúcom roku napríklad aj na platy učiteľov, kde sa navrhujú zvýšiť výdavky rezortu školstva o 30 mil. eur. Ďalších vyše 52 mil. eur má smerovať do rozpočtu ministerstva zdravotníctva, najmä na poistné platené štátom.

Navrhuje sa tiež zvýšiť výdavky rezortu dopravy o takmer 92 mil. eur na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Vyše 3 mil. eur by malo putovať aj na pokrytie výdavkov Slovenskej akadémie vied.

Rozpočet predstavil minister Kažimír

Rozpravu o návrhu zákona roka otvoril tradične úvodným prejavom minister financií Peter Kažimír. Vyzdvihol najmä spomínané zlepšenie v príjmoch z daní. Podľa neho to predovšetkým poukazuje na úspešnosť boja rezortu financií pod jeho vedením s daňovými únikmi.

Ďalšie dodatočné zdroje by pritom mali podľa Kažimíra priniesť ďalšie opatrenia ako napríklad kontrolný výkaz k dani z pridanej hodnoty, ktorý sa zavádza od začiatku budúceho roka.

U ministra pritom neobstoja ani výčitky, že vláda rezignovala na konsolidáciu. Aj keď štrukturálny deficit by sa výraznejšie v nasledujúcich rokoch meniť nemal, podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky by bez dodatočných legislatívnych opatrení dosiahol schodok verejných financií v budúcom roku 4,3 % hrubého domáceho produktu. Veľkosť opatrení na dosiahnutie rozpočtového cieľa tak predstavuje 1,6 % hrubého domáceho produktu.

Podľa Kažimíra tak bolo potrebné prijímať viacero príjmových aj výdavkových opatrení. „Kľúčové bolo, aby sa konsolidácia nedotkla bežných ľudí, ekonomiky a jej rastu. Toto je plán, ktorý z hľadiska reality v budúcom roku prejde ešte mnohými skúškami, ale kľúčové je doručiť výsledok, lebo každý bič na konci plieska,“ povedal na záver svojho vystúpenia k návrhu rozpočtu Kažimír.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.