Vedci zistili čo zabíja Rusov, nie je to prekvapenie

0
512

LONDÝN 31. januára (WEBNOVINY) – Vysoké percento predčasných úmrtí obyvateľov Ruska má na svedomí predovšetkým alkohol.

Tvrdí to najnovšia štúdia moskovského centra pre výskum rakoviny, britskej Univerzity v Oxforde, Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) a francúzskych vedcov. Výskum je údajne najrozsiahlejší a najkomplexnejší svojho druhu v histórii krajiny a publikovali ho v piatok v prestížnom medicínskom časopise The Lancet.

Až 25 percent ruských mužov zomrie pred dosiahnutím veku 55 rokov, pričom väčšinu z týchto úmrtí má na svedomí alkohol, najmä vodka. Pre porovnanie, v Británii je to asi sedem percent. Medzi príčinami smrti vedie zlyhanie pečene a otrava alkoholom.

Odporúčame aj:

Vodka vyjde Rusov draho, vláda chce skoncovať s ožranmi

Rusi budú najnovšie piť aj Muammara

Pivo v Rusku je oficiálne alkoholom

Veľké množstvo Rusov však podľa výskumníkov zahynie aj pri "barových bitkách", ktoré má mať na svedomí takisto alkohol. Výskum uskutočňovali na vzorke až 151-tisíc dospelých Rusov v troch mestách krajiny počas viac ako desiatich rokov. Za toto obdobie zahynulo až 8000 skúmaných Rusov.

Ruský prezident Vladimir Putin v snahe bojovať proti rozšírenému alkoholizmu v krajine v roku 2013 podpísal zákon, ktorý obmedzuje predaj piva v stánkoch. Jeho predchodca na čele Kremľa a súčasný premiér Dmitrij Medvedev zase v júli 2011 odobril dodatky k zákonom o alkohole, ktorými preklasifikoval pivo na liehovinu.

Rusko má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jednu najvyšších spotrieb alkoholu na svete. V roku 2011 štúdia WHO ukázala, že každé piate úmrtie medzi ruskými mužmi a šesť percent úmrtí u žien súvisí s nadmernou konzumáciou alkoholu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.