V Ukrajine vyšetrujú pokusy o puč počas protestov

0
243

BRUSEL 20. decembra (WEBNOVINY) — Ukrajinská tajná služba vyšetruje údajné pokusy o puč zo strany členov radikálnych skupín počas pokračujúcich masových proeurópskych protestov v Kyjeve.

Ukrajinských poslancov o tom v piatok informoval generálny prokurátor Viktor Pšonka. Na protestných akciách na Námestí nezávislosti došlo k opakovaným výzvam na uchopenie moci, povedal Pšonka. Podľa jeho údajov vyšetrovatelia z ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU podali dve žaloby na „ilegálne konanie skupiny jednotlivcov zamerané na uchopenie štátnej moci na Ukrajine”.

Obrazom: Desaťtisíce Ukrajincov boli opäť v uliciach, hrozili násilnosti

Podozriví sú členmi radikálnych skupín vystupujúcich v mene rôznych verejných organizácií vrátane tých, ktoré sú napojené na športové aktivity, povedal Pšonka bez uvedenia ďalších detailov.

K vyšetrovaniu brutálneho policajného zásahu na demonštrantov z 30. novembra, ktoré vyvolalo pobúrenie opozície, Pšonka povedal, že súd sa bude „zaoberať každým krokom a rozhodnutím prijatým v tú noc“. Vyšetrovanie násilností počas zásahu, pri ktorom utrpeli zranenia desiatky ľudí vrátane policajtov, by však podľa generálneho prokurátora mohlo trvať ešte dlho. Ukrajinský parlament vo štvrtok prijal zákon, ktorý omilosťuje všetkých demonštrantov zatknutých počas demonštrácií za integráciu do Európskej únie.

Video: Stret protestujúcich Ukrajincov s ťažkoodencami

Lídri Európskej únie nechávajú pre Ukrajinu dvere otvorené

Lídri Európskej únie opätovne vyzvali Ukrajinu, aby podpísala dohodu o spolupráci s európskym blokom. Stalo sa tak napriek tomu, že prezident Viktor Janukovyč sa očividne usiluje skôr o priblíženie sa k Rusku. S Moskvou sa tento týždeň dohodol na dočasnom znížení cien zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu a nakúpení ukrajinských dlhopisov za miliardy dolárov. Lídri EÚ však napriek tomu v piatok na summite v Bruseli uviedli, že Ukrajina by mala využiť ekonomické výhody trhu s 500 miliónmi konzumentov ako aj možný prístup k 19 miliardám eur pomoci v časovom rozpätí siedmich rokov.

Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaiteová, ktorá momentálne drží rotujúce predsedníctvo 28-členného bloku, povedala, že „Európa je otvorená pre Ukrajincov, aj keď nie nevyhnutne pre túto vládu. To je odkaz,“ dodala.

Rozhodnutie nepodpísať minulý mesiac kľúčové dohody s Európskou úniou, očividne pod tlakom Ruska, viedlo na Ukrajine k masovým demonštráciám, ktoré trvajú už vyše troch týždňov. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Prvé a doposiaľ jediné stretnutie medzi Janukovyčom a opozíciou sa minulý piatok skončilo bez výsledku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.