V Turecku po raziách vyhodili piatich policajných šéfov

0
227

ANKARA 18. decembra (WEBNOVINY) – V Turecku prepustili piatich policajných šéfov po tom, čo polícia zatkla pri raziách súvisiacich s údajnou korupciu desiatky ľudí vrátane troch synov ministrov. V stredu o tom informovali miestne noviny Hürriyet.

Zadržali známych podnikateľov

Medzi prepustenými policajnými predstaviteľmi sú tí, čo nariadili utorkovú operáciu, ktorá prekvapila celú krajinu. V rámci nej v Istanbule a v Ankare zatkli okolo 50 osôb pre podozrenie z úplatkárstva a podvodov pri verejných tendroch na stavebné projekty.

Medzi zadržanými boli aj synovia ministrov hospodárstva, vnútra a životného prostredia, známi podnikatelia a funkcionári vrátane výkonného šéfa tureckej banky Halkbank Suleymana Aslana a stavebného magnáta Aliho Agaogla. Podozriví sú z prijímania úplatkov za projekty a zabezpečovanie stavebných povolení na chránených územiach výmenou za peniaze, pašovanie zlata a pranie špinavých peňazí, uviedli miestne médiá.

Útok ako najlepšia obrana

Analytici špekulujú, že razie súvisia s medializovaným sporom medzi proislamskou vládou a vplyvným moslimským klerikom Fethullahom Gülenom a odhalili trhliny v mocenskej základni náboženských konzervatívcov pred budúcoročnými komunálnymi voľbami. Gülen nesúhlasí s plánmi vlády zrušiť súkromné školy, z ktorých mnohé prevádzkuje jeho hnutie Hizmet. To preto zvolilo „útok ako najlepšiu obranu“, uviedol analytik Ruşen Çakir.

Sedemdesiatdvaročný Gülen síce žije v USA, kam ušiel v roku 1999 pred obvineniami zo sprisahania proti sekulárnemu štátu, v tureckom štátnom aparáte vrátane súdnictva a polície má však stále významný vplyv. V utorňajšom prejave po raziách premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že sa neskloní pred žiadnou „hrozbou“ ani „špinavými alianciami“ zameranými na rozdelenie vládnej strany. Marcové voľby sú považované za test Erdoganovej popularity po tohoročných rozsiahlych protestoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.