Slovenské stavebníctvo sa vyvíja horšie ako priemer EÚ

0
547

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Sezónne upravená produkcia stavebníctva eurozóny v októbri medzimesačne oslabila o 1,2 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zmenšila o 0,3 %.

Medziročne októbrová stavebná výroba eurozóny klesla o 2,4 % a v rámci celej EÚ oslabila o 0,8 %. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý v stredu zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Slovenská stavebná produkcia sa vyvíjala horšie, ako bol priemer eurozóny aj celej EÚ, keďže medzimesačne klesla o 2,3 % a medziročne o 5 %. Medzimesačný pokles stavebnej výroby na Slovensku bol v októbri v rámci krajín Európskej únie, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, druhý najvýraznejší. Medziročné oslabenie slovenského stavebníctva bolo v rámci štátov EÚ tretie najvýraznejšie.

V rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, stavebníctvo medzimesačne oslabilo v šiestich a vzrástlo v ôsmich štátoch. Najviac kleslo v Španielsku (-2,9 %), po ktorom nasledovali Slovensko (-2,3 %) a Nemecko (-1,7 %). Najviac medzimesačne stavebný sektor vzrástol v Slovinsku (7,6 %), v Českej republike (7,2 %) a Rumunsku (4 %).

Medziročne sa októbrová produkcia stavebníctva zmenšila v šiestich štátoch, v Nemecku sa nezmenila a v siedmich krajinách vzrástla. Najviac sa zmenšila v Portugalsku (-15,1 %), Bulharsku (-7,9 %), na Slovensku (-5 %) a v Poľsku (-4,3 %). Stavebníctvo medziročne posilnilo najmä v Slovinsku (27,3 %), Maďarsku (10,7 %), Rumunsku (7,6 %) a vo Veľkej Británii (5,1 %).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.