V Tunisku začalo hlasovanie o ústave, ľud chce demokraciu

0
533

TUNIS 3. januára (WEBNOVINY) – Tuniské ústavodarné zhromaždenie v piatok začalo po dlhých odkladoch hlasovať o návrhu novej ústavy, ktorý musí odsúhlasiť do 14. januára, keď si krajina pripomenie tretie výročie revolúcie z roku 2011.

Členovia na úvod odhlasovali samotný názov dokumentu, na čo by sa mali zaoberať preambulou a každým zo 150 článkov a 225 navrhovaných dodatkov. Návrh bude schválený dosiahnutím najmenej dvojtretinovej podpory v 217-člennom zhromaždení alebo prostredníctvom referenda. Jeho dokončenie trvalo vyše dva roky, a to najmä pre nezhody medzi proislamským vládnym Hnutím obrody (Harakat an-Nahda) a opozíciou.

Zavŕšenie procesu bude považované za rozhodujúci moment prechodu Tuniska k demokracii po dlhoročnom vládnutí autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. Schválenie ústavy by malo zároveň vyriešiť politickú krízu v krajine, ktorá vypukla po minuloročnom zavraždení dvoch predstaviteľov opozície.

Po revolúcii dochádza v Tunisku aj k častým sociálnym nepokojom, keďže zmeny nepriniesli zlepšenie životných podmienok. Rozhodujúcimi podnetmi pre vzburu totiž boli práve chudoba a nezamestnanosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.