Vyšetrovanie kauzy emisií bolo pod tlakom politikov

0
432

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada obnovenie konania v kauze emisie. Informácie z uznesenia, ktorým polícia zastavila vyšetrovanie, podľa SaS zvyšujú podozrenie o spáchaní trestného činu.

Predstavitelia strany sú z policajného postupu šokovaní. SaS považuje zastavenie vyšetrovania, ku ktorému došlo pod kuratelou prokuratúry, za jasný dôkaz toho, že orgány činné v trestnom konaní pracujú pod tlakom politiky a politikov.

Odporúčame aj:

Za emisie nebude pykať nikto, stíhanie definitívne zastavili

Prokuratúra preverí stratu státisícov eur pri predaji emisií

Nevyšetrenie emisií zametie miliónovú špinu, tvrdí Nagy

Jeden z najväčších škandálov Ficovej vlády bude nepotrestaný

„Toto konštatovanie sa zvlášť vyníma v súvislosti s kauzami, akými sú Hedviga Malinová alebo Jana Teleki. V týchto prípadoch sú roky šikanovaní občania v polohe trestne stíhaných osôb na základe obskúrnych obvinení,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

SaS žiada orgány činné v trestnom konaní, aby znova otvorili vyšetrovanie tohto vážneho podozrenia z korupcie a rozkrádania a dostali podozrivých pred súd. „Od ministra vnútra Roberta Kaliňáka a predsedu vlády Roberta Fica očakávame, že sa zdržia akýchkoľvek zásahov do vyšetrovania,“ povedal Galko.

Pohľad je prísne trestnoprocesný

Polícia sa nezaoberala morálkou či etickosťou predaja emisií za prvej vlády Roberta Fica. "Náš pohľad je prísne trestnoprocesný. Nie sme tu od toho, aby sme posudzovali morálnosť a etickosť tohto konania, ale či takým konaním bol spáchaný trestný čin alebo nebol," vyjadril sa dnes na tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar.

Vyšetrovanie kauzy polícia ukončila vlani v októbri, rezort životného prostredia so sťažnosťou na prokuratúre neuspel. Škoda štátu pri tejto kauze bola údajne 66 miliónov eur.

Podľa Gašpara pri vyšetrovaní posudzovali konanie v zmysle zákona o emisiách a tiež to, či kúpno-predajný vzťah bol s náležitou alebo nenáležitou odbornou starostlivosťou. "Pokiaľ sa na to pozeráme matematicky, že číslo 5,5 je menšie ako číslo osem z pohľadu ceny, tak je to vytrhnuté z kontextu," povedal Gašpar.

Kjótsky protokol, v rámci ktorého krajiny predávali svoje emisné jednotky, podľa Gašpara umožňoval krajinám taktizovať s tým, či predajú emisie na začiatku tohto obdobia alebo neskôr. "Je to možno ako s predajom nehnuteľností, kde môžete trafiť dobré alebo zlé obdobie," tvrdí.

Kaliňák nezasahuje do vyšetrovania

Podľa policajného šéfa je cena emisných jednotiek podmienená viacerými faktormi, napríklad poistením kúpno-predajného vzťahu alebo uskutočnením tzv. zelených projektov.

"Tých pohľadov a kritérií, cez ktoré posudzujete nenáležitú odbornú starostlivosť, je viac. My sme pri formálnom posudzovaní tohto konania po rozsiahlom vyšetrovaní nemohli konštatovať, že by sa trestný čin stal. Polícia toto posudzovala čisto trestnoprávne, nie politicky, nie morálne, nie eticky," skonštatoval Gašpar.

Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že nie každé neetické konanie je vždy trestným činom. "Preto sa veci delia na kauzy politické a kauzy trestnoprávne," vyhlásil. Kaliňák nechcel hodnotiť, či je záver vyšetrovania emisnej kauzy pozitívny alebo negatívny.

"Nezasahujem do vyšetrovania," reagoval s tým, že trestné konanie sa na istej úrovni skončilo a viedlo sa počas troch vlád. "Nie je možné povedať, že by to riadil jeden človek," uviedol a dodal, že po kauze premiér Robert Fico vyvodil politickú zodpovednosť voči Slovenskej národnej strane, ktorá v tom čase viedla ministerstvo životného prostredia.

Neštandardná príprava zmluvy

Denník Sme si cez infozákon vyžiadal uznesenie, ktorým polícia zastavila vyšetrovanie emisnej kauzy. V piatkovom vydaní uviedol, že keď v roku 2008 predávalo ministerstvo životného prostredia vedené Slovenskou národnou stranou emisie garážovej firme Interblue Group, predaj nepripravovali štátni úradníci, hoci na ministerstve mali odbor obchodovania s emisiami.

Vyšetrovanie podľa Sme potvrdilo aj neštandardnú prípravu zmluvy. Podľa pravidiel ju mali schvaľovať právnici ministerstva, no ani tí ju podľa výpovedí nevideli. „Bolo celkom bežné, že sa predpisy nedodržiavali,“ vypovedala podľa Sme pracovníčka právneho odboru.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.