Otca zavraždili, tvrdí dcéra palestínskeho veľvyslanca

0
575

PRAHA 3. januára (WEBNOVINY) – Dcéra zosnulého palestínskeho veľvyslanca v Prahe tvrdí, že jej otec bol zavraždený.

Odporúčame aj:

Náhly zvrat, trezor v byte veľvyslanca sa používal denne

Palestínsky veľvyslanec neprežil výbuch v jeho pražskom byte

Džamál Muhammad Džamál zahynul v stredu po výbuchu trezoru. Rana Džamálová naznačila, že výbušninu mohol do trezoru niekto umiestniť počas sťahovania. O atentáte hovorila s novinármi palestínskeho spravodajského portálu Maan.

Dcéra žiada prešetrenie zločinu

Džamalová zdôraznila, že jej otec používal trezor často a vždy bez problémov. "Trezor bol premiestnený deň pred údajnou nehodou a niečo sa pri tom muselo očividne stať," povedala neurčite. Dodala, že jej rodina nepochybuje o tom, že šlo o zločin, ktorý musí byť vyšetrený.

Džamálová tiež povedala, že oficiálne tvrdenie palestínskej strany je mylné. Narážala pritom na predchádzajúce vyjadrenie palestínskeho ministra zahraničia Rijáda Malíkího, že trezor dvadsať rokov nikto neotváral. Hovorca palestínskej ambasády v Prahe to však neskôr poprel.

Česká polícia uvádza, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by výbuch mala na svedomí "tretia osoba". Dodáva, že vyšetrovanie stále prebieha a toto sú iba predbežné vyjadrenia. Čaká na výsledky znaleckých skúmaní. Informoval portál iDNES.cz policajný prezident Martin Červíček.

Žiadajú presunúť palestínsku ambasádu

Mestská časť Prahy Suchdol, kde vo svojej rezidencii zahynul pri výbuchu trezoru palestínsky veľvyslanec, žiada ministerstvo zahraničia o premiestnenie budovy palestínskej ambasády mimo jej územia.

Predstavitelia zároveň žiadajú o posilnenie policajných hliadok v uliciach. Zastupiteľstvo Suchdola tak reaguje na výbuch ako aj na oznámenie polície, že v budove rezidencie objavili zbrane. Mestská časť sa podľa jej starostu Petra Hejla cíti podvedená konaním palestínskych diplomatov, ktorí na ambasáde prechovávajú zbrane a výbušniny. "Žiadame preto premiestnenie ambasády štátu Palestína mimo územia našej mestskej časti," zdôraznil Hejl.

Miestni obyvatelia pred dvoma rokmi protestovali proti stavbe objektu palestínskeho veľvyslanectva pre obavy, že to bude nebezpečné. Ministerstvo zahraničia vtedy sľúbilo, že polícia zaistí v okolí budovy zvýšenú bezpečnosť. Palestínci majú v Česku svoje zastupiteľstvo od roku 1987. Sídlo veľvyslanectva sa v týchto dňoch sťahuje z pôvodnej budovy v Troji do Suchdolu.

Informácie priniesol spravodajský portál iDNES.cz.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.