Ukrajinský premiér sa ospravedlnil za brutálny zásah polície

0
389

KYJEV 3. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská vláda premiéra Mykolu Azarova prežila v utorok v parlamente hlasovanie o nedôvere, ktoré iniciovala opozícia.

Poslanci vládnej Strany regiónov, ktorá dominuje parlamentu, sa hlasovania zdržali. Za vyslovenie nedôvery tak hlasovalo 186 poslancov, pričom na jeho schválenie bolo potrebných 226 hlasov.

Odporúčame aj:

Prezident Ukrajiny odišiel napriek napätiu v Kyjeve do Číny

Azarov ešte pred hlasovaním prisľúbil uskutočniť personálne zmeny vo svojej vláde a ospravedlnil sa za brutálny zásah poriadkových síl proti demonštrantom na Námestí nezávislosti v Kyjeve, ktorý si v noci na sobotu vyžiadal desiatky zranených. „Vyvodím prísne dôsledky zo toho, čo sa stalo a vo vláde urobím vážne zmeny,“ vyhlásil premiér.

Obrazom: Nespokojní Ukrajinci obsadili počas protestov vládne budovy

Azarov sa v utorok ospravedlnil aj za brutálny zásah poriadkových síl proti demonštrantom na Námestí nezávislosti v Kyjeve, ktorý si v noci na sobotu vyžiadal desiatky zranených.

Premiér ospravedlnenie vyslovil pred poslancami parlamentu, ktorí rokujú o opozičnom návrhu vysloviť nedôveru vláde. „V mene našej vlády sa chcem ospravedlniť za konanie bezpečnostných síl na Námestí nezávislosti,“ vyhlásil Azarov.

Obrazom: Tvrdý zásah polície proti demonštrantom

Pred budovou parlamentu sa v čase jeho mimoriadneho zasadnutia zišli tisíce ľudí požadujúcich rezignáciu premiéra aj prezidenta Viktora Janukovyča pre odklon Ukrajiny od Európskej únie.

Rozhodnutie vlády nepodpísať kľúčové dohody s EÚ viedlo minulý týždeň k najmasovejším demonštráciám od oranžovej revolúcie v roku 2004.

V nedeľu protestovalo v Kyjeve proti vláde vyše 100 000 ľudí, pričom demonštrácie prerástli do blokády vládnych budov a kyjevskej radnice, kde si aktivisti zriadili „revolučnú centrálu“.

Obrazom: Nedeľňajšie protesty v Kyjeve

Masové demonštrácie v Kyjeve vypukli po tom, ako prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať kľúčové dohody s Európskou úniou z „národnobezpečnostných“ dôvodov, pričom vláda premiéra Mykolu Azarova pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska.

Poriadková polícia ešte v noci na sobotu tvrdo zasiahla proti demonštrantom a výsledkom sú desiatky zranených a zadržaných. Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb. Azarov označil aktuálne udalosti za pokus o štátny prevrat.

Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v utorok odsúdili „nadmerné použitie sily“ voči ukrajinským demonštrantom, ktorí v Kyjeve protestujú proti tamojšej vláde a prezidentovi.

Táto otázka pritom v rokovacom programe oficiálne nefigurovala a zaradili ju tam na poslednú chvíľu. „Vyzývame všetky strany, aby sa zdržali provokácií a násilia,“ dodáva oficiálne stanovisko šéfov diplomacií NATO zverejnenom po skončení rokovania v Bruseli.

Ukrajina síce členom spolku nie je, s alianciou je však v „partnerskom“ zväzku a zúčastňuje sa niektorých jej rokovaniach. Súčasný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, voči ktorému sa v uliciach Kyjeva demonštruje, po svojom zvolení v roku 2010 prisľúbil spoluprácu s alianciou vo viacerých oblastiach. Členstvo svojej krajiny v NATO však nateraz odmieta, podľa niektorých aj pre tlak zo strany Ruska.

Video: Nedeľňajšie protesty

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.