Fico zakročil, ľudia naďalej môžu zbierať huby a lesné plody

0
245

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek v utorok stiahol návrh novely zákona o lesoch z aktuálneho rokovania parlamentu.

Vyhovel tak žiadosti premiéra Roberta Fica. Ako informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, Fico svoju žiadosť odôvodnil tým, aby nevznikli pochybnosti o tom, že ľudia môžu naďalej bez obmedzení zbierať huby a lesné plody, či vstupovať do lesa tak, ako to bolo doteraz.

Podľa poslanca Ľubomíra Galka (SaS) je tento krok dôkazom, že nominanti strany Smer postupujú pri tvorbe legislatívy babrácky a diletantsky. „Pokiaľ by bol tento zákon schválený v predloženej podobe, tak by ani učiteľka zo súkromnej materskej škôlky nemohla ísť s deťmi na vychádzku do lesa bez povolenia, pretože by to bolo organizovanie aktivity za účelom dosiahnutia zisku,“ povedal.

Podľa Galka to pritom nie je prvý raz, kedy musel Smer „hasiť“ problémy na poslednú chvíľu. „Otázne je, načo máme takéhoto ministra pôdohospodárstva a načo Smer riadi tento rezort, keď ho riadiť nevie,“ skonštatoval.

Spomínanú novelu zákona kritizoval v utorok aj podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon, ktorý ju považuje za paškvil z dielne „odborníkov z Komjatíc“. Simonovi sa nepozdával bod zo spoločnej správy, ktorý navrhuje, aby sa aktivity za účelom dosiahnutia zisku na lesných pozemkoch mohli vykonávať len so súhlasom vlastníka alebo správcu.

Dodal tiež, že pokiaľ by parlament schválil vládny návrh zákona v takomto znení, je presvedčený, že nikto v krajine by nemohol zbierať huby ani lesné plody.

Minister Jahnátek nerozumie svojmu rezortu, tvrdí Galko

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nerozumie rezortu, ktorý vedie, škodí slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu, obchodníkom a spotrebiteľom.

Vyhlásil to poslanec SaS Ľubomír Galko, podľa ktorého Jahnátek len zavádza novú byrokraciu a škodlivé opatrenia. „Neviem, či robíte viac škody tým, že na ministerstve zamestnávate svojich príbuzných až do dvanásteho kolena, alebo svojimi legislatívnymi paškvilmi,“ odkázal mu v závere piateho dňa 27. parlamentnej schôdze.

„Aj dnes vás premiér zachránil v hodine dvanástej, dnes sa to ešte podarilo,“ povedal šéfovi rezortu pôdohospodárstva. Reagoval tak na návrh novely zákona o lesoch, ktorú v utorok Jahnátek na žiadosť premiéra Roberta Fica stiahol z aktuálneho rokovania parlamentu.

Novela bola terčom kritiky pre spornú úpravu, ktorá by mohla obmedziť zber húb a lesných plodov. „Kritizovali ste pána Jahnátka za jeho ministrovanie, aké bolo to vaše,“ oponoval Galkovi poslanec Tibor Lebocký (Smer). „Vy si takto dovolíte napadnúť človeka, ktorý hľadá riešenia,“ povedal Lebocký.

Podľa novely zákona o potravinách by mal prevádzkovateľ, ktorý predáva potraviny konečnému spotrebiteľovi a ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol 10 mil. eur, dvakrát ročne zaslať ministerstvu polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených v SR na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok.

V súčasnosti musia obchodníci hlásiť päť najčastejších krajín pôvodu. Polročný výkaz by mal prevádzkovateľ zverejniť na svojej webstránke a čitateľne na viditeľnom mieste pri vstupe do každej svojej prevádzky na predpísanom formáte A3.

Ministerstvo pôdohospodárstva by navyše malo zverejňovať na svojej webovej stránke zoznam prevádzkovateľov, v ktorom uvedie percentuálny podiel obratu z predaja potravín vyrobených v SR na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za jednotlivých prevádzkovateľov.

Ministerstvo by malo upraviť aj pokuty pri druhom náleze potravín po lehote spotreby. Po novom by v takomto prípade mala byť pokuta vo výške dvojnásobku stanovenej sadzby, ktorá je od tisíc eur do 500 tis. eur. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. marca budúceho roka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.