Turecký premiér varuje veľvyslancov pred vyhostením

0
457

ANKARA 21. decembra (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Erdogan v sobotu nepriamo varoval amerického veľvyslanca pred prípadným vyhostením z krajiny pre provokácie. Deje sa tak v čase napätia spojeného so zatýkaním vysokých predstaviteľov štátu. Podľa konzervatívneho predsedu tureckej vlády sa niektorí diplomati nevenujú svojej práci a podnecujú rozbroje.

Predpokladá sa, že premiér reagoval na slová najvyššieho zástupcu USA v prevažne moslimskej krajine Francisa Ricciardoneho. Ten sa vyjadril, že Washington opakovane varoval Ankaru vo veci štátnej banky Halkbank a jej vzťahov s Iránom. Práve tá je v centre korupčného škandálu, ktorý otriasa Tureckom a Erdoganovou vládou.

V putách v uplynulom týždni okrem iných skončili aj synovia ministrov hospodárstva, vnútra a životného prostredia, známi podnikatelia a funkcionári vrátane výkonného šéfa Halkbank Suleymana Aslana. Podozriví sú z prijímania úplatkov za projekty, zabezpečovanie stavebných povolení či obchodovanie so zlatom s Iránom, na ktorého sú uvalené medzinárodné sankcie. Polícia v Aslanovom dome našla 4,5 milióna dolárov ukrytých v škatuli od topánok. Podľa Erdogana je dôvodom útoku na banku jej silnejúce postavenie a z toho plynúci strach nepriateľov Turecka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.