Aj Západ už vie, že Asad je menším zlom, tvrdí Sergej Lavrov

0
554

MOSKVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok skonštatoval, že už aj diplomati západných krajín začali pripúšťať, že zotrvanie kritizovaného sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pri moci je menším zlom ako prípadný vznik islamistického režimu.

Podľa dlhoročného šéfa ruskej diplomacie má navyše Asad stále veľkú podporu medzi obyvateľmi Sýrie, ktorí ho považujú za "garanciu ich záujmov a bezpečnosti". Podľa vplyvného ministra ruskej vlády, ktorá je spojencom súčasného sýrskeho režimu, Asad ani neplánuje krajinu opustiť, "zostane so svojim ľuďom" a bude si naďalej plniť svoje povinnosti.

"Niektorí naši západní kolegovia už začali aj verejne vyslovovať názor, že vláda Asada je pre Sýriu menším zlom s ohľadom na narastajúci vplyv džihádistov a teroristov, ktorí zaberajú veľké časti územia, zavádzajú právo šaría, likvidujú menšiny a upaľujú ľudí za živa iba preto, že ich náboženstvo je odlišné.. Ak by Asad nemal podporu verejnosti, vojna by tu už bola dlhý čas, súčasné vedenie by bolo odstránené. Odhaduje sa, že ho podporuje polovica obyvateľstva," povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú spravodajskú agentúru RIA Novosti zverejnenom v piatok na jej portáli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.