Pápež žiada duchovných o profesionalitu a neklebetenie

0
660

VATIKÁN 21. decembra (WEBNOVINY) – Pápež František v sobotu vyzval členov Rímskej kúrie, aby svoje poslanie vykonávali profesionálne a slúžili verejnému záujmu. Profesionalita podľa najvyššieho muža katolíckej cirkvi znamená "kompetencia a štúdium a pri ich nedostatku nasleduje pomalý pád smerom k priemernosti".

Podľa pontifika je veľmi nebezpečnou aj strata správneho prístupu k povinnosťami. Štruktúra kúrie sa totiž podľa nástupcu Benedikta XVI. vtedy mení na "nemotorný a byrokratický úrad". Na záver svojho príhovoru k predstaviteľom Rímskej kúrie, ústredného administratívneho a súdneho orgán Svätej stolice, dôrazne varoval duchovných pred klebetami, ktoré sú podľa neho "škodlivé pre ľudí, našu prácu a poslanie".

František, syn talianskych rodičov, si ihneď po svojom marcovom zvolení za v poradí 266. hlavu katolíckej cirkvi získal srdcia veriacich po celom svete svojím otvoreným prístupom a odmietaním životného štýlu, ktorý k pontifikátu tradične patrí. Katolíckych duchovných vyzýva na zrieknutie sa luxusu, na priamy kontakt s veriacimi a pomoc ľuďom v núdzi. Nástupca Benedikta XVI. sa stal vôbec prvým juhoamerickým pápežom a taktiež prvým vyvoleným spomedzi rádu jezuitov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.