Thajská premiérka podľahla tlaku ľudu, budú predčasné voľby

0
420

BANGKOK 9. decembra (WEBNOVINY) – Thajská premiérka Jingluck Šinawatrová v pondelok ustúpila požiadavkám státisícov demonštrantov protestujúcim proti jej vláde a súhlasila s vyhlásením predčasných volieb.

Urobila tak po viac ako mesiac trvajúcich najmasovejších protestoch v krajine za posledné roky. Šinawatrová prisľúbila vyhlásenie nových parlamentných volieb „tak skoro, ako to pôjde“. „Vláda si neželá straty na životoch,“ zdôvodnila svoj krok.

Opoziční lídri už vyhlásili, že proti jej vláde chcú v uliciach Bangkoku aj naďalej bojovať a „vykoreniť režim Thaksinovcov“.

Šinawatrová pritom presne pred týždňom odmietla výzvu státisícov demonštrantov na svoje odstúpenie, keďže podľa nej požiadavky protestujúcich nie je možné splniť z ústavných dôvodov.

Demonštranti v stredu pred blížiacimi sa kráľovými narodeninami súhlasili s dočasným zastavením pouličných protestov. Tie predtým vyústili do násilností a vyžiadali si aj niekoľko obetí. Nepokoje sú najhoršie od demonštrácií z roku 2010. Opozícia a demonštranti vládu obviňujú z rozsiahlej korupcie a tvrdia, že Jingluck je len bábkou v rukách svojho brata Thaksina, ktorého v roku 2006 zvrhla z čela vlády armáda.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.