Svetoví lídri si pripomenú Mandelu na futbalovom štadióne

0
286

JOHANNESBURG 9. decembra (WEBNOVINY) – Juhoafrická republika sa pripravuje na veľkolepú ceremóniu, ktorá sa uskutoční na futbalovom štadióne Soweto v Johannesburgu.

Zúčastní sa na nej viacero hláv štátov a šéfov vlád. Nebudú medzi nimi chýbať americký prezident Barack Obama, jeho francúzsky kolega Francois Hollande ani britský premiér David Cameron.

Štadión s kapacitou až 95-tisíc ľudí sa nachádza v blízkosti najväčšieho katolíckeho kostola v krajine Regina Mundi, ktorý bol centrom boja proti apartheidu.

Odporúčame:

V JAR sa začal týždeň smútku za otcom národa Mandelom

S Mandelom sa rozlúčia Obamovci, Bushovci aj Clintonovci

Nelson Mandela svojimi slovami inšpiroval celý svet

Zomrel bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela

Obrazom: Bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela

Ceremónia bude pravdepodobne najväčším podobným celosvetovým podujatím za posledné roky. Práve na tomto štadióne sa v roku 2010 Mandela lúčil so svojím verejným životom.

Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka dlhoročnému boju proti apartheidu, zomrel vo štvrtok večer vo veku 95 rokov.

Laureát Nobelovej ceny mieru sa od septembra vo svojom dome v Johannesburgu zotavoval z pľúcnej infekcie po tom, ako bol tri mesiace hospitalizovaný v kritickom stave. Jeho zdravie sa však v posledných dňoch opäť zhoršilo a ťažkostiam spojeným s infekciou nakoniec podľahol. Pohreb juhoafrického lídra je naplánovaný na nedeľu 15. decembra.

Video: Mnohými milovaný Nelson Mandela

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.