Témou diskusií je likvidácia chemických zbraní v Sýrii

0
540

HAAG 30. januára (WEBNOVINY) — Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sa stretla vo štvrtok za zatvorenými dverami, aby prediskutovala pomalý pokrok pri likvidácii sýrskeho chemického arzenálu.

Generálny riaditeľ Ahmet Uzumcu o probléme hovoril už v polovici januára s generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom a obaja sa zhodli na tom, že "je potrebné, aby sa proces urýchlil".

Na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna, aby sa zbavila celého chemického arzenálu vrátane látok slúžiacich na výrobu takýchto zbraní.

Sýria sa však zatiaľ zbavila len zlomku svojho chemického arzenálu a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej nepodarí dodržať budúcotýždňový termín na odvoz všetkých toxických chemických látok z krajiny na likvidáciu.

Do sýrskeho prístavu Ládikíja zatiaľ dopravili len 4,1 percenta z približne 1300 ton chemikálií, ktorých existenciu sýrsky režim priznal. Najnebezpečnejšie z chemických látok mali pritom z krajiny odviezť už do 31. decembra. Doteraz však krajinu opustili len dva malé zásielky chemikálií. Likvidácia sa má uskutočniť na mori na palube americkej lode so špeciálnym vybavením.

Odporúčame:

Sýria mešká v ničení chemických zbraní, termín asi nedodrží

Ničenie sýrskych chemikálií komplikuje bezpečnosť aj príroda

Sýrske chemické zbrane strašia talianske prístavy

Chemické zbrane príde do Streomoria prevziať americká loď

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.