Malé guľôčky pre dlhšie vzdialenosti

0
962

BRATISLAVA 30. januára (WBN/PR) – Spoločnosť BASF privítala do rodiny penových hmôt novinku, ktorá vznikla na základe kombinácie technologických skúseností firmy s časticovou penou a termoplastickými polyuretánmi. BASF uvádza na trh nový odľahčený termoplastický polyuretán (E-TPU) pod názvom InfinergyTM, ktorý urobil zásadný prevrat v bežeckej obuvi značky adidas.

Behanie sa stalo vášňou a spôsobom, ako sa udržať fit pre čoraz väčší počet ľudí. Behať je možné takmer kdekoľvek. Všetko, čo k tomu človek potrebuje, je pohodlné športové oblečenie a bežecká obuv. Tá je prioritou číslo jeden. Ročne minú bežci takmer 15 miliárd eur na svoje vybavenie. Dokonca i občasní bežci hľadajú odľahčenú podrážku, ktorá poskytne optimálnu absorpciu nárazov a zdokonalí komfort pri behaní.

Svetový unikát
Koncern BASF ako prvý predstavil celosvetovo unikátny termoplastický polyuretán. InfinergyTM je vyrobený z expandovaného termoplastického polyuretánu, v skratke označovaný ako E-TPU. „E-TPU vzniká napenením počiatočného materiálu – TPU granúl. Po predčistení tlakom a teplom sa jednotlivé granule o veľkosti až 5 milimetrov nafúknu ako popcorn,“ vysvetľuje technológiu výroby materiálový a procesný vývojár BASF, Dr. Uwe Keppeler. Počas tohto procesu sa objem granúl zväčší až desaťnásobne a vzniknú oválne penové guľôčky s malými uzavretými plynovými bublinami vo vnútri. „Uzatvorené vzduchové bunky zaisťujú, aby tieto ľahké penové guľôčky boli veľmi elastické a poskytovali požadovaný efekt spätného odrazu. Jednotlivé guľôčky si je možné predstaviť ako malé futbalové lopty. Čím viac vzduchu obsahujú, tým lepšie skáču a odrážajú sa späť,“ dodáva Dr. Frank Prissok, výskumný vedecký pracovník BASF.

InfinergyTM nestráca svoju vynikajúcu odolnosť ani pri vytrvalom zaťažení. Testy preukázali, že ani 40 000 opakovaní dynamického zaťaženia v piatich cykloch za sekundu a konštantnom tlaku 250 kPa materiál nepoškodí. Dynamická a mechanická analýza taktiež ukázala, že pena InfinergyTM zostáva mäkká a pružná i pri extrémnych teplotách prekračujúcich – 20°C až + 40°C.

Vďaka svojím jedinečným vlastnostiam ponúka InfinergyTM široké spektrum využitia všade tam, kde zákazníci požadujú kombináciu nízkej hmotnosti, vynikajúcich mechanických vlastností a dobrej trvanlivosti v širokom rozsahu teplôt, či už v oblasti športu alebo pre technické adaptácie v logistike.

2 500 penových guľôčok v každej topánke
Prvým väčším produktom, ktorý využíva unikátne vlastnosti peny s uzatvorenými bunkami častíc, je Energy Boost, bežecká obuv od značky adidas, ktorú výrobca športového oblečenia vyvinul v úzkej spolupráci so spoločnosťou BASF. V minulosti sa bežci museli uspokojiť s ťažkými, aj keď kvalitnými podrážkami topánok. Vďaka materiálu od spoločnosti BASF sa kvalita bežeckej obuvi posunula o značný krok vpred.

Za svoje vynikajúce prevádzkové vlastnosti vďačia nové bežecké topánky predovšetkým jemnosti a zároveň vysokej pružnosti v medzi podrážke. Tá je vyrobená práve z novej časticovej peny InfinergyTM, ktorá úplne absorbuje tvrdosť dopadu a poskytuje dokonalé odpruženie, ktoré doteraz žiadna bežecká obuv neponúkla. Aj pri veľmi nízkych, alebo vysokých teplotách si topánky uchovávajú svoje unikátne vlastnosti a bunková štruktúra materiálu zostáva i po stovkách ubehnutých kilometrov neporušená. Elasticita jednotlivých Infinergy korálikov tak znamená doslova revolúciu vo využití energie každého bežca.

Technológia BOOSTTM si získava stále väčšiu obľubu nielen u profesionálnych, ale aj u rekreačných bežcoch. Praktické skúšky tejto obuvi už absolvovali aj poprední svetoví športovci (napríklad maratónsky rekordér Patrick Makau), ktorí boli ich jedinečnými vlastnosťami nadšení. Kvality materiálu si všimol i odborný časopis a Energy Boost boli dokonca svetovým bežeckým časopisom Runner World ohodnotené ako najlepšia novinka na trhu.

Viac informácií
Chcete vedieť viac? Ďalšie texty a fotografie nájdete na www.infinergy.basf.com.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.