Mnoho bánk upozorňuje, že cez víkend budú služby obmedzené

0
448

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Vzhľadom na prechod na nové formáty v domácom platobnom styku viaceré banky informovali, že budú počas migračného obdobia z januára na február pracovať v obmedzenom režime.

Síce to pripadlo na víkend, čo je z hľadiska vykonávania bankových transakcií málo frekventované obdobie, no Slováci by mali počítať s tým, že nie všade budú môcť navštíviť pobočku, alebo že vykonajú platbu cez internet banking. Výhody cezhraničného platobného styku podľa nových štandardov budú môcť klienti naplno využívať od pondelka 3. februára.

Od februára tohto roka sa na Slovensku zavedú rovnaké podmienky v platobnom styku, tzv. SEPA (Single Euro Payments Area). Ide o oblasť spoločného priestoru 33 krajín, v ktorých budú môcť klienti zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby.

Hlavná zmena nastane v zriadení inkasa. Pokiaľ majú ľudia na svojom účte zriadené súhlasy na inkaso, tieto banka zmení na SEPA inkaso automaticky. Od 1. februára však súhlas s inkasom už dáva platiteľ priamo príjemcovi a nie banke. Inkasant však musí požiadať vo svojej banke o nový údaje, ide o tzv. CID kód.

Obmedzenia v jednotlivých bankách

UniCredit Bank napríklad uviedla, že má naplánovanú odstávku elektronických kanálov od piatku 31. januára od pol deviatej večer do nedele 2. februára do desiatej večer. Obchodné miesta banky zároveň budú cez víkend vykonávať len poradenskú činnosť a preberať platobné príkazy. Pre klientov to podľa hovorkyne UniCredit Bank Zuzany Ďuďákovej znamená, že počas uvedeného víkendu nebudú môcť používať elektronické bankovníctvo, realizovať bezhotovostné platby ani hotovostné operácie, vrátane zmenárenských.

Plánovanú odstávku bude mať aj VÚB banka, pričom od piatku od pol ôsmej večer do pondelka do ôsmej ráno nebudú môcť jej klienti využívať služby internet bankingu, mobil bankingu, e-Platieb, Kontaktu a taktiež platby cez Viamo. Od piatku od šiestej večer až do konca víkendu bude zároveň zatvorená aj pobočková sieť VÚB banky. "Platiť kartou a vyberať peniaze z bankomatu však bude možné bez obmedzenia," dodala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

Internet banking v OTP Banke bude v piatok dostupný do pol druhej poobede, následne bude nedostupný až do nedele, kedy ho má banka v pláne opäť spojazdniť o ôsmej ráno. Proces migrácie však nebude mať podľa OTP dopad na transakcie uskutočnené prostredníctvom bankomatov a platobných kariet, čo znamená, že platobné karty a bankomaty OTP Banky bude možné využívať štandardne a bez obmedzenia.

Sú však aj banky, ktoré sa na migráciu pripravili a nebudú robiť žiadne obmedzenia. Slovenská sporiteľňa bude v závere tohto týždňa fungovať štandardne a klienti nepocítia v súvislosti s prechodom na SEPA žiadne obmedzenia, teda neplánuje žiadne špeciálne odstávky bankových systémov. "Klienti budú môcť počas víkendu využiť naše pobočky, tiež bez obmedzení platiť kartami alebo si vyberať hotovosť z bankomatov a využívať služby elektronického bankovníctva," povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

ČSOB informovala o miernom obmedzení. V pobočkách a obchodných miestach bude vykonávať svoju činnosť bez obmedzenia. Služby kartových produktov, výbery z bankomatov, hotovostné a zmenárenské operácie vrátane dostupnosti ČSOB nonstop liniek budú naďalej plne dostupné. Určité obmedzenie bude v rámci elektronického bankovníctva, a to od piatku od desiatej večer do soboty do piatej ráno.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.