Sýrsky režim i opozícia si v Ženeve sadnú za jeden stôl

0
212

DAMASK 24. januára (WEBNOVINY) – Obe znepriatelené strany konfliktu v Sýrii by sa mali v sobotu konečne stretnúť za jedným rokovacím stolom.

Dohodli sa na tom v piatok počas prvých dvojstranných rokovaní vo švajčiarskej Ženeve. Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov Lachdar Brahímí po skončení rokovania vyhlásil, že zástupcovia sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a povstalcov sa "stretnú v jednej miestnosti".

Odporúčame aj:

Znepriatelené sýrske strany sa zatiaľ nestretnú

Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

Očakávania z pozitívneho a konkrétneho výsledku rokovaní sú aj pre početné slovné prestrelky medzi al-Asadovými vyslancami a sýrskou opozíciou pomerne nízke. Podľa pozorovateľov je však úspechom už len to, že svetovým mocnostiam sa podarilo dostať obe znepriatelené strany za jeden rokovací stôl.

Rokovania by mali trvať približne týždeň. Veľmoci budú obe strany tlačiť k tomu, aby sa dohodli aspoň na krátkodobom riešení, ktoré by zastavilo krviprelievanie vo vojnou zmietanej krajine. Podujatie nadväzuje na podobnú konferenciu z júna 2012, ktorá sa takisto uskutočnila v Ženeve a jej okolí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.