Irán sa bráni, Hizballáh sme do Sýrie neposielali

0
468

DAVOS 24. januára (WEBNOVINY) – Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v piatok poprel informácie, podľa ktorých jeho krajina stojí za vyslaním príslušníkov libanonského Hizballáhu do susednej Sýrie, aby tam bojovali na strane provládnych síl.

Podľa jeho vyjadrenia na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose šiitská militantná organizácia podporovaná Teheránom postupuje na základe "vlastného rozhodnutia".

Diplomat pôsobiaci vo funkcii ministra od augusta 2013 počas diskusie nezvyčajne ostro reagoval na otázky týkajúce sa úlohy, ktorú Irán zohráva pri podporovaní režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, pričom označil za "smiešnu" predstavu, že podporuje i extrémistické skupiny zapájajúce sa do tamojšieho konfliktu.

Odporúčame aj:

Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

Brusel pozastavil viaceré kľúčové sankcie voči Iránu

Únia chce pokračovať v obchode s Iránom

Ten je podľa neho možné vyriešiť v priebehu najbližších 12 mesiacov, za dôležité však považuje to, aby tak urobili samotní Sýrčania.

"Čo môžem požadovať, je to, aby všetky cudzie prvky opustili Sýriu a nechali Sýrčanov rozhodnúť o svojej budúcnosti," odpovedal Zaríf na otázku, či by vyzval Hizballáh na stiahnutie sa zo Sýrie.

Vyjadril tiež nádej, že riešenie prinesie aktuálna mierová konferencia na brehu Ženevského jazera, a to i napriek tomu, že na ňu Iráncov nakoniec nepozvali. Iránsky prezident Hassan Rúháni vo štvrtok v Davose vyzval na slobodné a spravodlivé voľby v Sýrii a dodal, že Irán bude rešpektovať akýkoľvek ich výsledok.

Spojené štáty a ich spojenci však obviňujú znepriatelenú islamskú republiku z udržiavania al-Asadovho režimu prostredníctvom peňazí, zbraní a poradcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.