Turecký premiér ponúka ústupky, zmrazí časť reformy justície

0
165

ANKARA 24. januára (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v piatok ponúkol ústupky v pripravovanej kontroverznej reforme justície, ktorá vyvolala ostré reakcie zo strany Európskej únie.

Kompromis už privítala aj opozícia, ktorá predtým varovala, že navrhovaná legislatíva oslabí nezávislosť tureckého súdnictva. Erdogan vyhlásil, že je pripravený "zmraziť" časť reformy, ktorá hovorí o oslabenia vplyvu Najvyššej rady sudcov a prokurátorov.

Odporúčame aj:

Turecký premiér je na koberčeku v Bruseli, žehlí čistky

Erdoganova vláda reformu predstavila po začatí vyšetrovania korupčného škandálu, do ktorého sú zapletení významní podnikatelia a funkcionári blízki vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Polícia v tejto súvislosti zadržala v decembri desiatky vysoko postavených osôb a kauza viedla k výmene asi polovice kabinetu. Erdogan označil aféru za sprisahanie proti jeho vláde.

Reakciou bolo prepúšťanie policajných dôstojníkov a návrh legislatívy posilňujúcej kontrolu nad justíciou. Kroky vlády so vyslúžili ostrú kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, domácej opozície ale aj prezidenta Abdullaha Güla.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.