Sýrske rokovania sú v slepej uličke, nateraz skončili

0
367

ŽENEVA 28. januára (WEBNOVINY) – Ďalšie okovania medzi predstaviteľmi sýrskeho režimu a opozície sa v utorok neuskutočnia. Vo vyhlásení o tom informovala OSN s tým, že ranné stretnutie prerušili a poobedňajšie zrušili potom, čo zástupcovia sýrskej vlády obvinili Spojené štáty z financovania terorizmu.

Strohé vyhlásenie uvádza, že "na poobedie či večer sa žiadne stretnutie neplánuje". Priame rokovania znepriatelených strán by mali pokračovať v stredu ráno o 10:00. Členka opozične delegácie Rimna Fleihanová uviedla, že vyslanec OSN Lachdar Brahímí rokovanie odložil, pretože režim nie je ochotný "spolupracovať v žiadnej záležitosti vrátane humanitárnych otázok či otázky vytvorenia prechodnej vlády".

Ranné stretnutie sa okrem toho začalo návrhom predstaviteľov sýrskej vlády, aby účastníci rozhovorov spoločne odsúdili USA za podporu terorizmu.

V utorok sa malo konať už štvrté kolo priamych rokovaní medzi sýrskou vládou a opozíciou. V nedeľu sa obe znepriatelené strany dohodli na evakuácii žien a detí z obliehaných častí mesta Homs, ktoré okupujú povstalci.

Pondelok bol venovaný politickým témam, a to najmä vytvoreniu novej prechodnej vlády, rozhovory však uviazli na mŕtvym bode. Opozícia trvá na tom, že al-Asad musí rezignovať a v novej vláde nesmie mať žiadne miesto. Režim to odmieta a tvrdí, že prezident v žiadnom prípade neodstúpi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.