Sýria ešte nevie, či príde na ďalšie mierové rokovania

0
865

DAMASK 1. februára (WEBNOVINY) – Ostro sledované rozhovory vo švajčiarskej Ženeve o riešení konfliktu v Sýrii sa v piatok skončili bez konkrétnejších výsledkov, nie je však isté, či sa odohrá aj ich druhé kolo predbežne naplánované na 10. februára.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada totiž podľa agentúry Reuters nebol schopný potvrdiť, že sa na nich zúčastní. "Nepovedali mi, že rozmýšľajú nad neúčasťou. Práve naopak, povedali, že by prišli, ale potrebujú to ešte prerokovať s vedením," povedal na tlačovej konferencii osobitný vyslanec medzinárodného spoločenstva Lachdar Brahímí.

Odporúčame aj:

Končia sa mierové rokovania o Sýrii, výsledky sú slabé

Témou diskusií je likvidácia chemických zbraní v Sýrii

Sýrsky režim i opozícia si v Ženeve sadnú za jeden stôl

Svetové mocnosti sa pritom nevedia dohodnúť na tom, prečo prvé kolo rozhovorov nebolo úspešné. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že al-Asadov súhlas so zbavením sa chemických zbraní bol prejavom "dobrej vôle".

Neformálne zoskupenie Priatelia Sýrie zložené prevažne zo západných krajín a arabských štátov, ktorí neuznávajú al-Asada, si však myslia opak. "Režim je zodpovedný za neschopnosť dosiahnuť reálny pokrok počas prvého kola rokovaní," uviedla skupina v spoločnom stanovisku.

Prvé stretnutie oboch znepriatelených strán sýrskeho konfliktu, ktorý trvá už skoro tri roky, sa začalo minulý piatok v rámci medzinárodnej konferencie Ženeva 2. Vláda ani opozícia neboli ochotné ustúpiť zo svojich pozícií a niekoľkokrát hrozilo, že rokovania úplne skrachujú.

Jediným pokrokom bol súhlas oboch strán, že ďalšie rozhovory sa budú odvíjať od záverov prvej mierovej konferencie, ktoré hovoria o nutnosti zastaviť násilie a vytvoriť v Sýrii prechodnú vládu. Pohľady na jej podobu sa však diametrálne líšia. Opozícia v nej nechce mať prezidenta al-Asada a vláda o jeho odstúpení odmieta rokovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.