V Mníchove sa hádal Západ s Ruskom o budúcnosti Ukrajiny

0
828

MNÍCHOV 1. februára (WEBNOVINY) – Svetové mocnosti sa v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii nevedeli dohodnúť na riešení súčasnej napätej situácii na Ukrajine. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho "budúcnosť Ukrajiny patrí do EÚ".

Podporil pritom "boj za demokraciu" zo strany jej občanov. Šéf ruskej diplomacie však vo svojom prejave zaútočil na Západ a obvinil ho z uplatňovania "dvojitého metra". "Čo má podporovanie násilných protestov spoločné s presadzovaním demokracie?" položil si otázku.

Odporúčame aj:

Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

Lajčák na kolegu apeluje, aby sa na Ukrajine zdržali násilia

Ukrajinská opozícia sa v Berlíne stretne s Johnom Kerrym

Západní diplomati vrátane samotného Kerryho mali v sobotu naplánovanú aj schôdzku s ukrajinskými opozičnými lídrami vrátane boxera Vitalija Klička ako aj šéfa opozičnej strany Baťkivščina (Vlasť) Asrenija Jaceňuka.

Nie je jasné, či sa Kerry stretne aj s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Leonidom Kožarom, ktorý takisto pricestoval do Mníchova. Biely dom údajne už potvrdil, že medzitým zvažuje aj zavedenie sankcií voči najvyšším ukrajinským činiteľom.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vystupujú s prejavmi okrem expertov na rôzne oblasti aj viacerí významní politici. Celkovo je pozvaných 400 hostí vrátane asi 20 hláv štátov a vlád a viac ako 50 ministrov zahraničia a obrany.

Konferencia tento rok oslavuje 50. výročie vzniku. Podujatie je tento rok venované predovšetkým kríze v Sýrii, násilnostiam na Ukrajine a iránskemu jadrovému programu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.