Srbsko čakajú predčasné voľby, tvrdí miestna tlač

0
377

BELEHRAD 16. januára (WEBNOVINY) – Srbsko čakajú už v marci predčasné voľby, informuje vo štvrtok s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia súčasnej vlády miestny denník Politika. Hovorca srbského kabinetu sa však k správam oficiálne odmietol vyjadriť.

Ak by sa informácie potvrdili, išlo by už o druhé parlamentné voľby v krajine za menej ako dva roky. Prezident Tomislav Nikolič podľa Politiky vypíše voľby už koncom januára, pričom uskutočniť by sa mali 16. marca.

Dôvodom predčasných volieb má byť snaha vládnej Srbskej pokrokovej strany (SNS) vyťažiť zo súčasnej popularity. Tento krok však môže skomplikovať pripravované rokovania o poskytnutí záchrannej pôžičky zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré sa mali uskutočniť už o niekoľko týždňov.

Na druhej strane, ak by SNS vo voľbách získala viac poslaneckých mandátov ako má teraz, uľahčilo by to prijatie potrebných reforiem. Popularitu strany zvyšuje najmä jej líder a zároveň vicepremiér Alexander Vučič.

Premiér Ivica Dačič z konkurenčnej Socialistickej strany (SS) opakovane tvrdí, že je proti vypísaniu predčasných volieb. "Voľby nie sú nevyhnutné. Veríme, že vláda pracuje dobre," povedal pre agentúru Reuters.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.