OSN si pre zneužívanie mladistvých predvolá ľudí z Vatikánu

0
271

VATIKÁN 16. januára (WEBNOVINY) – Výbor Organizácie Spojených národov pre práva dieťaťa (UNCRC) si predvolá vysokých predstaviteľov Vatikánu, ktorých sa chce pýtať na vyšetrovanie zneužívania maloletých a mladistvých zo strany rímskokatolíckych duchovných.

Vo štvrtok o tom informuje spravodajský portál britskej stanice BBC. UNCRC koná na základe Charty práv dieťaťa OSN, ktorú Svätá stolica ratifikovala v roku 1990. Vatikán čelí obvineniam, že umožnil zneužívanie tisícov detí tým, že sa odmietal zbaviť pedofilných kňazov.

Katolíckou cirkvou v posledných rokoch otriasajú množiace sa škandály okolo zneužívania mladistvých. Prípady zaznamenali v Spojených štátoch, Írsku, Austrálii ale aj v Nemecku. Vatikán tvrdí, že každý rok dostáva asi 600 sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich. Väčšina z prípadov sa však neodohrala v súčasnosti, ale ešte v 60. až 80. rokoch minulého storočia.

Cirkev bola terčom kritiky najmä preto, že kňazov podozrivých z pedofilných praktík biskupi nevyhadzovali z cirkvi, ale ich len presúvali do iných diecéz. Pápež František po nástupe do funkcie na jar tohto roku už sprísnil zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí. Vatikán chce svoju legislatívu zosúladiť s medzinárodnými dohovormi, ktorých je signatárom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.