Smoothie, alebo šťava? Zistite, aké sú medzi nimi rozdiely

0
1519
2992c756-f82f-4ac1-8e76-ff1109f2c271

Myslíte, že smoothie a šťava sú len iné názvy pre ten istý produkt? Zástancovia raw by o rozdieloch dokázali hovoriť hodiny. My vám na pár riadkoch zhrnieme tie základné.

Keď si v obchode chcete kúpiť detskú výživu a škatuľu 100% džúsu, nenájdete ich v rovnakom oddelení. Líšia sa aj vzhľadom a spôsobom konzumácie – výživu by ste si zrejme nenaliali do pohára, neriedili vodou a nepopíjali miesto raňajok.

Teraz si miesto výživy predstavte smoothie a miesto džúsu ovocnú šťavu.

Naozaj potrebujete špeciálny prístroj?

Ak chcete vyrobiť smoothie, potrebujete špeciálny smoothie maker alebo výkonný mixér. Do neho vhodíte napríklad jahody s banánom a prístroj ich rozmixuje na jemnú kašu, ktorú môžete podľa chuti zriediť vodou či mliekom.

Odšťavovač funguje inak. Rozdelí ovocie na tekutú zložku a dužinu, takzvaný odpad. Ten zostane vo vnútri prístroja a vy dostanete čistú ovocnú šťavu.

Kým šťavu si inde ako v odšťavovači nepripravíte, smoothie zvládne každý lepší mixér. Nemusíte preto investovať do drahých smoothie makerov, ktoré akurát zaberajú miesto v kuchyni.

Šťavy sú zdravšie, výživnejšie a diétnejšie

V otázke výživnosti a zachovania nutričných hodnôt víťazí jednoznačne odšťavovač. V každom plode sa totiž nachádzajú dva druhy vlákniny:

  • Rozpustná je rýchlym zdrojom energie a vedie k pocitu nasýtenia.
  • Nerozpustná obmedzuje a brzdí vstrebávanie živín.

V šťave po zbavení dužiny zostáva tá rozpustná, takže sa vitamíny a ďalšie cenné látky dostanú do tela rýchlo a efektívne. Vláknina je zodpovedná aj za pocit nasýtenia, takže nebudete mať pocit hladu.

Množstvo cenných látok najlepšie vynikne na nasledujúcom príklade. Keď chcete pollitra smoothie, stačí vám jedna hruška, stopka zeleru, 2 kiwi, hrsť baby špenátu a trocha vody.

Z rovnakého množstva ovocia a zeleniny (bez vody) ale získate len zhruba 250 ml šťavy. Aby ste dosiahli požadovaného pollitra, musíte prihodiť oveľa viac plodov. Je teda jasné, že 500 ml šťavy je výživovo ďaleko hodnotnejších ako 500 ml smoothie.

Investície do zdravia sa vyplatia

Cez tieto nesporné výhody veľa majiteľov odšťavovačov časom svoj prístroj vymení práve za smoothie maker. Pochvaľujú si predovšetkým jeho ľahké čistenie a menej práce s prípravou.

Pravdou je, že čistenie lacných odšťavovačov skutočne nie je žiadny med. Celý prístroj musíte rozobrať, vymyť, usušiť a potom zase zložiť.

Preto sa pri vyberaní odšťavovača zamerajte predovšetkým na jednoduchosť čistenia, multifunkčnosť a tichý chod. Všetky tieto podmienky spĺňajú napríklad kvalitné odšťavovače značky Sana. Ak si vyberiete šnekový odšťavovač s funkciou ľahkého umývania, zaberie vám čistenie zhruba minútu a pohodlne odšťavíte aj zeler alebo červenú repu.

Okrem toho si v ňom vďaka výmenným nadstavcom pripravíte aj desiatu, zmrzliny a ďalšie dobroty. Keď ich zmiešate s vodou či mliekom, získate navyše výborné koktaily a smoothie.