Contador si dal za cieľ vyhrať Tour de France 2016

0
1091

Od tohtoročnej Tour de France ubehli sotva dva týždne a jeden z bývalých (a neúspešných) adeptov, Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) na jej víťazstvo sa už nechal počuť, že budúci rok si stanovil za hlavný cieľ víťazstvo na budúcoročnej edícii. Dôvod je jednoduchý – sezóna 2016 bude pre Alberta posledná sezóna profesionálne cyklistiky, a ako inak ju ukončiť než práve víťazstvom na najprestížnejších pretekoch sveta – francúzskej Tour.

Contador zverejnil svoje rozhodnutie na Twitteri a tlači a fanúšikom tak zároveň naznačil, že rozmýšľa už o rok dopredu. Španielsky cyklista nazbieral počas svojej úspešnej kariéry dve víťazstvá Tour de France (to tretie mu bolo odobrané po pozitívnom náleze zakázanej látky).

contador

Neúspešné pokusy o double

Tento rok sa Contador pokúsil o získanie “double,” a zatiaľ čo Giro d’Italia sa mu podarilo na výbornú (prvé miesto), na Tour de France sa musel uspokojiť iba s piatym miestom. Pre Contadora s apritom jednalo o druhý pokus zvíťaziť v oboch veľkých Tour počas jednej sezóny – oba pokusy dopadli neúspešne.

Pri otázke, či nie je sklamaný z neúspešného pokusu, Contador pokojne odpovedal, že nie. Čo by bolo preňho sklamaním je, keby sa o to nepokúsil. Španiel dal do toho všetko a svoje pokusy si patrične užil. Zo svojej kariéry si odniesol aj nejedno ponaučenie. Jedným z nich je skutočnosť, že aj zdanlivo nemožné veci sú dosiahnuteľné s trochou snahy, odhodlaním a tréningom.

Contador a Sagan

Contador neskrýva svoj dobrý vzťah so slovenským cyklistom a spolujazdcom Petrom Saganom. Aj vďaka tohtoročnej Tour, kde Peter predviedol vynikajúce výsledky a získal štvrtý zelený dres v rade, Španielov obdiv pre Sagana iba narastá a dvojica v tíme odvádza výbornú prácu.

Triumfy dvanásťročnej kariéry

Počas kariéry trvajúcej 12 rokov sa Contador postavil na stupeň víťazov nejedenkrát. Na konte mu pristalo celkom sedem víťazstiev pretekov veľkej Tour, víťazstvo pretekov Paríž-Nice, Tirreno-Adriatico al Vuelta a Pais Vasco. Na veľkých Tour si navyše prišiel pre osem etapových víťazstiev a v národnom drese sa zaslúžil o víťazstvo v časovke.

Druhé víťazstvo na Tour de France sa viaže na predošlý úspech na pretekoch Verbier Tour 2009. Vybudované momentum sa pozitívne odzrkadlilo na jeho výkonoch na Tour a víťazstvo mu prischlo po náskoku 4:11 nad druhým Andym Schleckom. Odvtedy však uplynulo už mnoho rokov a Španiel by francúzsky triumf rád znovu zopakoval. Na jednej strane mu fandia stávkové kancelárie (na čele s bet365) a jeho priaznivci, no na druhej sú externí oponenti menom Chris Froome a Nairo Quintana. Práve týmto silným bude musieť Contador čeliť na budúcej Tour (Froome za posledné tri roky skončil dvakrát prvý a Quintana zase dvakrát druhý). Za rok sa teda ukáže, či sa Contadorov pokus stretne s úspechom alebo sa do dôchodku bude musieť odobrať s ďalšou prehrou.