Severná Kórea nechce povoliť rodinné stretávky s Juhom

0
228

SOUL 9. januára (WEBNOVINY) – Severokórejské vedenie vo štvrtok odmietlo návrh znepriateleného Juhu na obnovenie stretávok rodín, ktoré po vzájomnej vojne v 50. rokoch zostali rozdelené.

Orgán pre medzikórejské záležitosti sa vyjadril, že by oživenie programu po niekoľkoročnej prestávke uvítal, pochybuje však o úprimnosti takejto iniciatívy. Soul totiž v rovnakom čase plánuje ďalšie spoločné manévre so Spojenými štátmi, ktoré Pchjongjang pravidelne odsudzuje ako prípravu invázie.

"Ako by sa mohli rozdelené rodiny spokojne stretávať navzdory sústavnému nácviku vojny organizovanému Juhom?" cituje severokórejská tlačová agentúra stanovisko Výboru pre mierové zjednotenie Kórey. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje začiatkom týždňa vyzvala na usporiadanie stretávky rodín okolo začiatku nového lunárneho roka, ktorý pripadá na 31. januára. Obnovenie programu bolo pôvodne naplánované na september, Pchjongjang ho však vtedy odložil na neurčito, čo zdôvodnil takisto nepriateľskou politikou Juhu.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím. Napätie v regióne bolo v poslednom období mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení. Severokórejské vedenie v apríli 2013 vypovedalo takmer všetky dohody so svojím južným susedom vrátane dohody o neútočení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.