Aljaška chce byť tretím štátom, kde zlegalizujú marihuanu

0
463

ANCHORAGE 9. januára (WEBNOVINY) – Aktivisti bojujúci za legalizáciu užívania marihuany v americkom štáte Aljaška už majú dostatok podpisov na vypísanie referenda o tejto otázke. Informovali o tom v stredu, v zbere petičných hárkov však plánujú pokračovať aj naďalej.

Doteraz sa im podarilo zohnať 46-tisíc podpisov, na vypísanie všeľudového hlasovania im pritom postačuje 30-tisíc hárkov.

Odporúčame aj:

Video: Marihuana v obchodoch, v Colorade skončila prohibícia

Väčšina Američanov je za legalizáciu marihuany

Vláda v USA dala štátom voľnú ruku pri legalizácii marihuany

V prípade úspešného verifikovania podpisov zo strany aljašských úradov by sa mohlo referendum uskutočniť už 19. augusta.

Podobná iniciatíva zlyhala v roku 2000, aktivisti však tentoraz vyhlasujú, že verejná mienka sa odvtedy zmenila a tentoraz budú úspešní. Predaj marihuany je tam v súčasnosti legálny len na medicínske účely.

Obrazom: V Colorade skončila prohibícia

Aljaška sa môže stať už tretím americkým štátom, kde je "rekreačné" užívanie marihuany legálne. Pripojila by sa tak k Washingtonu a Coloradu.

Problémom je, že prechovávanie tejto návykovej látky spadá pod federálnu jurisdikciu a za tento čin hrozí väzenie. Prezident Barack Obama však už dávnejšie avizoval, že jeho administratíva nebude postihovať predaj marihuany v štátoch, ktoré ju v referendách povolili.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.