Rok 2014 bude rokom volieb, zmeny čakajú Maďarsko i USA

0
287

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Obyvatelia viacerých krajín sveta pristúpia v priebehu roka 2014 k volebným urnám, aby rozhodli o novom zložení parlamentov a prezidentoch.

Parlamentné voľby

Pozornosť budú pútať najmä parlamentné voľby v Maďarsku, ktorých termín stanovený nie je, no uskutočniť by sa mali na jar. V prvej polovici roka by sa malo voliť aj v Indii, najväčšej demokracii na svete, a koncom mája taktiež v Belgicku, kde výsledky hlasovania z roku 2010 nakoniec spôsobili vytvorenie svetového rekordu v počte dní bez vlády.

Svojich zástupcov si v polovici septembra zvolia tiež Švédi a v novembri to budú Moldavčania. Novú hlavu štátu si zase spomedzi európskych krajín v roku 2014 zvolia Rumuni. Kandidovať už nemôže súčasný prezident Traian Basescu, ktorý mal veľké spory s premiérom Victorom Pontom.

Noví prezidenti

V máji budú prezidenta voliť aj v Litve, kde päť rokov vládne známa Dalia Grybauskaitéová. Prezident sa bude v marci voliť aj na Slovensku. Kľúčovými voľbami roka 2014 však na európskom kontinente budú tie do Európskeho parlamentu. Uskutočnia sa v termíne od 22. do 25. mája.

V rámci juhoamerického kontinentu sa očakávajú voľby v Kolumbii. Tamojší obyvatelia si v máji zvolia nový parlament aj prezidenta, pričom o najvyšší post sa opätovne bude môcť uchádzať aj súčasný prezident Juan Manuel Santos. Dôležité hlasovania čakajú v októbri aj najväčšiu juhoamerickú krajinu Brazíliu. Desiatky miliónov voličov rozhodnú o osude prezidentky Dilmy Rousseffovej, ktorej o rok skončí prvé štvorročné funkčné obdobie, a taktiež o novom poslaneckom zbore. Nový parlament a prezident vzíde aj z jesenných volieb v Uruguaji.

V rámci severoamerického kontinentu sa v novembri budú konať aj voľby do parlamentu Spojených štátov. V hre bude všetkých 435 kresiel v dolnej komore Kongresu a tretina kresiel v hornej komore, takzvanom Senáte, čo môže výrazne sťažiť druhu polovicu funkčného obdobia prezidenta Baracka Obamu. Zmeny sa odohrajú aj na postoch guvernérov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.