Na štokholmskej mešite sa objavili svastiky

0
270

ŠTOKHOLM 2. januára (WEBNOVINY) – Neznámi páchatelia v noci na štvrtok znesvätili vstupné dvere na mešite vo švédskej metropole Štokholm. Podľa štvrtkových informácií tamojšej polície sa na priestoroch moslimskej svätyne našlo osem svastík, starovekých náboženských symbolov, ktoré si za svoje vzalo nacistické Nemecko za vodcu Adolfa Hitlera.

Stalo sa tak v čase narastajúcej popularity krajne pravicových hnutí v škandinávskej krajine známej svojou toleranciou. Dôkazom nárastu ich podpory sú aj preferencie politickej strany Švédski demokrati, ktorí sú naladení rázne proti imigrantom. Tí zase ešte v máji demonštrovali svoju nespokojnosť so svojim postavením v spoločnosti niekoľko dní trvajúcimi násilnými nepokojmi a podpaľovaním áut na jednom zo štokholmských predmestí.

Pred dvoma týždňami vyšlo približne 15-tisíc ľudí do ulíc Štokholmu s cieľom vyjadriť svoje pobúrenie z útoku neonacistov na obdobné, no menej početné zhromaždenie odporcov krajnej pravice. Jej 30 prívržencov vtedy napadlo demonštrantov a dvoch z nich pobodali. Zhromaždení zároveň chceli vyjadriť nespokojnosť s nárastom popularity pravicových extrémistov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.