Poslanci v Kyjeve sa mimoriadne zídu pre amnestiu aktivistom

0
465

KYJEV 29. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament sa v stredu zíde na ďalšom mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa bude týkať požiadavky opozície, aby vyhlásil amnestiu pre zadržaných aktivistov.

Poslanci ešte v utorok splnili ďalšiu z hlavných požiadaviek odporcov prezidenta Viktora Janukovyča, ktorou bolo zrušenie zákonov sprísňujúcich pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie.

Tie parlament schválil 16. januára, na čo protesty v Kyjeve prerástli do násilných nepokojov a demonštranti obsadili vládne úrady vo viacerých častiach krajiny.

Polícia odmieta, že má na svedomí životy demonštrantov

Rokovanie o amnestii v utorok uviazlo na Janukovyčovej požiadavke, aby protestujúci najprv uvoľnili okupované budovy a ulice Kyjeva. Začiatok stredajšej schôdze je naplánovaný na 11:00 miestneho času (10:00 SEČ).

Ukrajinské bezpečnostné zložky od násilných stretov z 19. januára zadržali niekoľko desiatok aktivistov a podľa opozície tiež nesú zodpovednosť za smrť niekoľkých demonštrantov, čo však druhá strana odmieta uznať.

Okrem zrušenia kontroverzných zákonov opozícia v utorok uspela i s ďalšou požiadavkou v podobe odstúpenia vlády na čele s Mykolom Azarovom, ktorého dočasne nahradil vicepremiér Serhij Arbuzov.

Odporúčame:

Ukrajina prišla o premiéra, krajina vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Opoziční lídri dúfajú v rezignáciu prezidenta

Vodca najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenij Jaceňuk to následne v rozhovore pre televíznu stanicu 5 Kanal označil za "dôležitý, no neskorý" krok, zatiaľ čo líder strany UDAR Vitalij Kličko vyjadril očakávanie, že po Azarovovi odstúpi aj prezident Janukovyč.

Do Kyjeva medzitým v súvislosti s krízou pricestovala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová, a to i napriek výrokom ruského prezidenta Vladimira Putina počas utorňajšieho summitu v Bruseli, ktorými odsúdil zasahovanie do záležitostí Ukrajiny zvonka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.