Ceny ropy rástli, zlato oslabovalo

0
497

NEW YORK 29. januára (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy v utorok vzrástli a stúpli na najvyššiu úroveň v tomto roku. Zdražela aj britská ropa Brent.

Obchodníci sa domnievajú, že postupný nábeh ropovodu Keystone spoločnosti TransCanada presunie dodávky z dôležitého uzla Cushing v Oklahome do oblasti Gulf Coast v blízkosti Mexického zálivu. To podporuje rast cien.

Nedostatok ropovodov držal ceny americkej ropy v porovnaní s ropou Brent počas niekoľkých posledných rokov relatívne nízko. Ceny ľahkej americkej ropy vzrástli o 1,69 USD na 97,41 USD za barel. Britská ropa Brent posilnila o 72 centov na 107,41 USD za barel.

Ceny zlata v utorok klesali a prehĺbili tak straty z predchádzajúceho dňa. Dôvodom bolo to, že sa svetové akciové trhy zotavili z jednomesačného minima a rozvíjajúce trhy sa stabilizovali po troch dňoch intenzívneho predaja akcií. Pod pokles cien sa podpísali aj priaznivé údaje o dôvere spotrebiteľov v USA.

"Myslím, že spotrebiteľská dôvera, ktorá je vyššia ako sa čakalo, spolu s trvalým pocitom, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude počas roka obmedzovať stimuly, stláčajú ceny zlata dole,“ povedal jeden z obchodníkov. Spotová cena zlata do 19:56 oslabila o 0,4 % na 1 250,80 USD za barel. Februárové dodávky tohto kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 12,60 na 1 250,80 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.