Video: V brazílskej rieke sa ukrýval neznámy druh delfína

0
807

BRAZÍLIA 29. januára (WEBNOVINY) – Vedci v brazílskom Amazonskom pralese opäť raz zistili, ako málo informácií majú o tamojšej biodiverzite. Do reality ich tentokrát uviedol objav nového druhu riečneho delfína, vôbec prvého za ostatných takmer sto rokov.

V dvetisíc kilometrovej dĺžke rieky Araguaia žije približne tisícčlenná populácia delfína, ktorá sa až doteraz úspešne ukrývala pred zrakmi biológov. Až tímu vedcov z Amazonskej federálnej univerzity na čele s Tomasom Hrbekom sa tento cicavec ukázal v plnej kráse.

Video: V Brazílii objavili nového delfína

"Riečne delfíny patria medzi najvzácnejšie a najohrozenejšie zo všetkých stavovcov, takže objavenie nového druhu je čosi veľmi vzácne a úžasné," uviedol Hrbek pre web Phys.Org.

V amazonských tokoch sa vyskytuje napríklad ružový delfín, ktorý je však v porovnaní s objaveným druhom z rieky Araguaia väčší a má aj viac zubov. Biológovia okrem toho vykonali analýzy DNA, ktoré odobrali z niekoľkých vzoriek od oboch druhov. Výsledky ukázali, že síce ide o bratancov, ale araguaiský delfín bol v miestnych vodách izolovaný malými kanálmi vyše dva milióny rokov.

Bádateľom sa ostatne podarilo objaviť existenciu nového druhu delfína v roku 1918 v čínskej rieke Yangtze. Ten však neskôr pre jej veľké znečistenie vyhynul.

Informácie pochádzajú z portálov Plosone.org a Phys.org.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.