Vojak nasadený v Afrike mal na uniforme heslo Waffen SS

0
609

PARÍŽ 21. decembra (WEBNOVINY) – Francúzska armáda v piatok stiahla zo svojej stránky na internetovej sieti Facebook fotografiu jedného zo svojich vojakov aktuálne nasadených v Stredoafrickej republike.

Vojak na nej pózuje so zbraňou, no na rukáve jeho uniformy je viditeľné heslo nacistických ozbrojených síl na pozadí francúzskych národných farieb v znení – Meine Ehre heißt Treue (Vernosť je mojou cťou). Tú nosili na svojich uniformách sily Waffen SS, špeciálne legionárske sily nacistickej armády známe svojou krutosťou.

Podľa vyjadrenia francúzskej armády ide o "neprijateľnú" vec. Vojak bude údajne po identifikovaní okamžite vyradený zo služby. Nemenovaný bojovník je jedným z približne 1600, ktoré Paríž aktuálne poslal do africkej krajiny s cieľom zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu medzi moslimskými povstalcami a kresťanskými milíciami.

Podobný škandál v novembri 2009 otriasol aj českou armádou. Na verejnosť sa totiž dostali fotografie dvoch vojakov, ktorí počas pôsobenia v Afganistane nosili na helmách nacistické symboly. Išlo vtedy o symbol brigády SS Dirlewanger, sily Waffen SS zložené najmä z trestancov, a erb SS Hohenstaufen, tankovej divízie Waffen SS. Výsledkom celej kauzy bolo vyhodenie oboch vojakov z armády.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.