Asociácia osobného predaja víta zákon proti nebankovkám

0
807

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Asociácia osobného predaja (AOP) víta novelu Občianskeho zákonníka, ktorá ma zabrániť úžerníckym praktikám. "Podporujeme každú zmenu, ktorá ochráni ľudí pred nekalými praktikami firiem, podnikajúcim často za hranou zákona," uviedol prezident asociácie Peter Vanka. Nečestné spôsoby spoločností, ktoré sa roky úmyselne obohacujú na úkor straty druhých, podľa jeho slov kazia štandardný vzorec obchodu a vrhajú tak tieň na všetkých poctivých predajcov.

Asociácia osobného predaja verí, že právna norma, podobne ako ďalšie návrhy ochraňujúce spotrebiteľa, pomôže vyčistiť trh od firiem, ktoré často vedome nedodržiavajú literu zákona, klamú, vyvíjajú na ľudí psychický nátlak a zneužívajú ich vek. "Viac ako tisícpercentné úroky alebo priam vražedné sankcie za čo len niekoľkodňové omeškanie splátky nemajú nič spoločné s poctivým prístupom k zákazníkovi. Ide len o bezbrehé obohacovanie sa na úkor druhých cez právne slučky," konštatoval viceprezident asociácie osobného predaja Ivan Chobot.

Protišmejdovská novela prináša úspechy

Zástupcovia asociácie sa aj teraz podobne ako pri jesennej novele zákona proti šmejdom spolupodieľali na príprave návrhu svojimi skúsenosťami z viac ako dvadsaťročnej pôsobnosti na slovenskom trhu. "Protišmejdovská novela" podľa AOP už začína prinášať prvé úspechy, keďže firmy musia predajnú akciu vrátane všetkých jej podmienok (prezentovaný sortiment, cena tovarov, identifikácia predávajúcich) nahlásiť Slovenskej obchodnej inšpekcii 20 dní vopred. SOI potom oznámenie zverejní na svojej internetovej stránke.

Bez oznámenia a zverejnenia na stránke SOI nie je možné predajnú akciu uskutočniť. "Na SOI bolo doteraz adresovaných približne 350 podnetov spotrebiteľov proti 25 spoločnostiam. Badať klesajúci trend, najmä pre lepšiu informovanosť verejnosti, čo však nevylučuje potrebu prísnej zákonnej úpravy,“ povedal koncom roka 2013 hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Zmeny aj pre nebankovky

Predstavitelia asociácie veria, že rovnako sa v praxi uplatní aj novela Občianskeho zákonníka. Poslanci Smeru-SD v nej navrhujú definovať úžeru a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá by nemala prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.

Podľa poslancov Smeru-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa by sa zmeny mali dotýkať aj poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcii a ďalším orgánom štátnej správy.

Asociácia osobného predaja

Asociáciu založili etablované spoločnosti v oblasti osobného predaja s dlhoročnou tradíciou, ktoré prezentujú výrobky svetových značiek priamo v domácnostiach. Všetci členovia AOP sa v Etickom kódexe zaväzujú dodržiavať zákonné, morálne a etické zásady.

Jeho porušovanie zo strany ktoréhokoľvek člena bude mať za následok okamžité pozastavenie členstva v asociácii, navrhnutie opatrení k náprave a v prípade ich neuskutočnenia aj definitívne ukončenie členstva. „Ľudia musia jednoznačne vedieť odlíšiť poctivých predajcov od diletantov a spoznať hodnoty, ktorými sa slušné firmy riadia,“ povedal Ivan Chobot.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.