Obama pripravuje zmeny v sledovaní telefonických údajov

0
429

WASHINGTON 9. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama chystá zmeny v sledovaní telefonických údajov zo strany Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia Bieleho domu informuje agentúry Associated Press. Konkrétne kroky na obmedzenie sledovania miliónov Američanov by mal prezident predstaviť už na budúci týždeň.

Vo štvrtok má o tejto téme diskutovať s poslancami a jeho zástupcovia chcú neskôr o konkrétnych detailoch rokovať aj s predstaviteľmi technologických spoločností.

Odporúčame aj:

Špehovanie miliónov hovorov v USA bolo legálne, rozhodol súd

Biely dom priznal chybu, NSA nemala zbierať telefónne dáta

Na verejnosť sa začiatkom decembra dostali správy, že NSA denne získava miliardy údajov o mobilných telefónoch po celom svete. Záznamy sa následne ukladajú do gigantickej databázy, ktorá zhromažďuje pozície najmenej stovky miliónov mobilných telefónov po celom svete.

Údaje údajne NSA získava z nabúrania sa do káblov spájajúcich mobilné siete na planéte. Celu kauzu v júni odhalil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, ktorého začali stíhať americké orgány. Po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.