Nemeckí experti pomôžu pri likvidácii sýrskych zbraní

0
221

BERLÍN 9. januára (WEBNOVINY) – Nemecko taktiež pomôže s likvidáciou sýrskeho chemického arzenálu, ktorý má byť na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zničený do konca júna 2014.

Ako vo štvrtok informovala ministerka obrany Ursula von der Leyenová, nemeckí experti sa budú podieľať na neutralizácii vedľajších produktov, ktoré vzniknú počas procesu likvidácie.

Tieto produkty budú podľa ministerky spálené vo vládou financovanom chemickom zariadení v meste Münster neďaleko Hamburgu.

Odporúčame aj:

Prvé chemické zbrane už opustili Sýriu, vezie ich dánska loď

Severské lode vyplávajú do Sýrie, odvezú chemické zbrane

Sýrske zbrane odvezú lode Nórska a Dánska, Rusi chcú pomôcť

O pomoc Nemecko požiadala Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá dohliada na likvidáciu sýrskych chemických zbraní a ich komponentov.

Prvá zásielka zbraní opustila tento týždeň sýrsky prístav Ládikíja na dánskej lodi. Chemické zbrane v Taliansku preložia na špeciálne vybavené americké plavidlo, ktoré ich zlikviduje vo vodách Atlantického oceánu.

Prioritné chemikálie, medzi ktoré patrí horčičný plyn, musia byť zničené do 31. marca. Ich celkový objem sa odhaduje na viac ako tisíc ton.

Rezolúciu o zničení chemického arzenálu prijali na podnet Rusov pod hrozbou amerického útoku na Sýriu, ktorej režim USA obvinili z augustového použitia chemických zbraní voči vlastnému obyvateľstvu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.