Merkelovej kresťanskí demokrati posvätili koalíciu s SPD

0
239

BERLÍN 9. decembra (WEBNOVINY) – Širšie vedenie kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (CDU) schválilo koaličnú zmluvu dohodnutú s opozičnými socialistami z SPD.

Sesterská CDU v Bavorsku tak spravila už v novembri. Merkelová by sa mala staronovou premiérkou stať v polovici decembra, pričom pôjde už o jej tretie funkčné obdobie.

Socialisti usporiadajú referendum

Poslednú takzvanú „veľkú koalíciu“ dvoch najväčších strán zažilo Nemecko v rokoch 2005 až 2009. V prípade sociálnych demokratov bude dohodu schvaľovať celá 470-tisícová členská základňa. Výsledok referenda bude známy cez víkend.

Merkelovej blok v septembrových voľbách do Spolkového snemu zaznamenal najväčší úspech, pričom získal 311 zo 630 kresiel.

FDP vo voľbách pohorelo

Konzervatívci si však vzhľadom na chýbajúcu väčšinu museli nájsť nového koaličného partnera, keďže Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá ním bola doteraz, neprekročila hranicu pre vstup do parlamentu.

Na druhej priečke so 192 kreslami sa umiestnila SPD. Koaličné rokovania brzdili najmä ekonomické otázky ako požiadavka socialistov na zavedenie minimálnej mzdy alebo zmeny v dôchodkovom systéme.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.