Venenzuelské regióny bude mať naďalej pod palcom Maduro

0
479

CARACAS 9. decembra (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajších regionálnych volieb do venezuelských samospráv sa stala vládna strana prezidenta Nicolása Madura.

Po spočítaní výsledkov to v pondelok potvrdila ústredná volebná komisia. Podľa jej údajov vyhrali kandidáti vládnej strany v takmer 200 samosprávach, kým opoziční uchádzači uspeli vo viac ako 50 vrátane piatich najväčších miest a hlavnom meste Caracas.

Celkovo získali prívrženci vlády 50 percent hlasov, kým ich rivali o desať percent menej. Kým nástupca Huga Cháveza hovoril o veľkom víťazstve a pokračovaní bolívarskej revolúcie, líder stredopravej opozície a neúspešný prezidentský uchádzač Henrique Capriles poukázal na pretrvávajúcu rozpoltenosť krajiny a potrebu jej zjednotenia.

Nedeľňajšie voľby sa považovali za skúšku popularity prezidenta Madura, ktorý aprílové prezidentské voľby vyhral iba s minimálnym rozdielom. Na ropu bohatá Venezuela totiž čelí v súčasnej dobe rekordnej, viac ako 50-percentnej inflácii a nedostatku základných tovarov, z čoho Maduro obviňuje opozíciu a súkromných podnikateľov.

Medzi nedostatkové potraviny okrem iného patrí cukor, káva, mlieko či toaletný papier. Situácia sa zhoršila po aprílovom nástupe Madura do prezidentskej funkcie, ktorá zostala uvoľnená po marcovom úmrtí prezidenta Huga Cháveza.

Maduro zo súčasného stavu obviňuje opozíciu a jej údajné pokusy o sprisahanie s cieľom zvrhnúť ho. Požiadal preto parlamentu o špeciálne právomoci, ktoré nakoniec dostal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.