EPH ukončil akvizíciu Stredoslovenskej energetiky

0
251

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) prostredníctvom svojej akvizičnej spoločnosti EPH Financing II, a.s. získal 240 mil. eur na akvizíciu 49-percentného podielu Stredoslovenskej energetiky, a.s. (SSE) od francúzskej spoločnosti EDF.

Agentúru SITA o tom v pondelok informovala banka UniCredit, ktorá zabezpečila financovanie transakcie. Spomínaná transakcia je druhou najväčšou akvizíciou, ktorú EHP zrealizoval na slovenskom energetickom trhu a predstavuje ďalší dôležitý krok v rámci vertikálnej integrácie skupiny.

Dominantné postavenie na slovenskom trhu s plynom

EPH je poprednou stredoeurópskou energetickou spoločnosťou podnikajúcou v oblasti plynárenstva, teplárenstva, elektrárenstva a baníctva. Prostredníctvom EP Energy ťaží uhlie, vyrába teplo a elektrinu, podniká v oblasti distribúcie energie, predaja uhlia, veľkoobchodu s elektrinou a v oblasti dodávok elektriny konečným zákazníkom.

Prostredníctvom SPP má dominantné postavenie na všetkých segmentoch trhu s plynom na Slovensku. EPH má 10 500 zamestnancov a podniká v Nemecku, Českej republike, na Slovensku a v Poľsku.

Na strednom Slovensku pôsobí už vyše 85 rokov

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, kde pôsobí už viac ako 85 rokov.

Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.