Mandela je v kritickom stave, do pľúc má zavedené trubičky

0
362

JOHANNESBURG 18. novembra (WEBNOVINY) – Bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela je v stabilizovanom, no stále kritickom stave. V pondelok o tom informovala juhoafrická vláda potom, čo chorého exprezidenta navštívil v jeho dome súčasný prezident Jacob Zuma.

Vláda odmietla poskytnúť viac informácií o Mandelovom zdravotnom stave s odvolaním sa na jeho právo na súkromie. Mandelova bývalá manželka Winnie predtým pre tamojšie médiá uviedla, že laureát Nobelovej ceny mieru nemôže hovoriť a komunikuje iba prostredníctvom tvárovej mimiky.

Do pľúc má totiž zavedené trubičky na odvádzanie tekutiny. Navyše ho musia udržiavať v sterilnom prostredí, keďže nemá imunitu voči infekciám. O Mandelu, ktorý sa v septembri po troch mesiacoch vrátil z nemocnice, sa v domácom liečení stará 22 lekárov.

Legendárny bojovník proti apartheidu Nelson Mandela má dlhodobé zdravotné problémy. Počas jeho pobytu vo väzení mu v roku 1988 diagnostikovali počiatočné štádium tuberkulózy.

Tento rok prekonal ťažký zápal pľúc, z ktorého sa stále zotavuje. Mandela pôsobil ako prvý černošský prezident Juhoafrickej republiky v rokoch 1994 až 1999. Počas päťročného mandátu bolo prijatých množstvo zákonov s cieľom odstrániť diskrimináciu a rasovú segregáciu v krajine.

V roku 1999 sa však Mandela odmietol uchádzať o znovuzvolenie a aj pre zdravotné problémy sa postupne stiahol z verejného života. Mandela, ktorý nedávno oslávil svoje 95. narodeniny, je nositeľom Nobelovej ceny mieru.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.