Líder KĽDR obvinil USA a privítal popravu mocného strýka

0
456

SOUL 1. januára (WEBNOVINY) – Severokórejský líder Kim Čong-un v stredu privítal nedávnu popravu svojho mocného strýka Čanga Song-Tchäka, pričom uviedol, že jeho odstránenie pomohlo utužiť jednotu jeho národa.

Kim v novoročnom prejave odvysielanom štátnou televíziou označil čistku za rezolútnu akciou proti straníckej špine. Na margo popravy svojho vysokopostaveného príbuzného v decembri sa vyjadril vôbec po prvýkrát.

"Naša strana pristúpila minulý rok k rezolútnej akcii, aby odstránila prvky špiny v rámci strany," povedal Kim, čím zopakoval predchádzajúce obvinenia, že Čang sa pokúšal o vybudovanie vlastnej mocenskej základne. Podľa jeho slov tento krok "stonásobne" posilnil krajinu.

Odporúčame aj:

Severná Kórea popravila zradcu všetkých čias, Kimovho strýka

USA varujú KĽDR, poprava Čanga Song-Tchäka bol brutálny čin

Čang bol dlhý čas považovaný za "šedú eminenciu" v Pchjongjangu, podľa analytikov sa však jeho moc a vplyv stávali čoraz nenávidenejšími. Jeho odstránenie je považované za najväčší presun moci v krajine od smrti Kima Čong-ila v decembri 2011.

Kim v novoročnom prejave tiež nezabudol obviniť Južnú Kóreu a USA, že sú "podnecovateľmi vojny", ktorí "horúčkovito" pracujú na tom, aby na Kórejský polostrov priniesli jadrové zbrane. Zároveň v prípade vypuknutia konfliktu opäť varoval pred "obrovskou nukleárnou katastrofou". Vyzval pritom na posilnenie vojenských schopností KĽDR a dodal, že dôstojnosť krajiny a šťastie jeho ľudu závisia od "hlavne pištole".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.