Po rokoch nepretržitého rastu zlato vlani stratilo hodnotu

0
269

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Britská ropa Brent v utorok zlacnela a rok 2013 ukončila v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer bez zmeny.

Cena sa znížila o 41 centov na 110,80 USD za barel, čo bolo o 31 centov menej ako predvlaňajší záver. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 87 centov 98,42 USD za barel, za celý rok si však pripísali 7,2 %.

Obchodovanie s komoditou vlani poznamenali najmä výpadky dodávok z oblasti Blízkeho východu a Afriky, ako aj prudký rast produkcie v USA vďaka novým metódam ťažby z bridlíc.

Cena zlata počas minulého prudko oslabila, keď vyhliadky na zotavenie globálnej ekonomiky podporili záujem o rizikovejšie aktíva. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy v utorok zlacneli o 1,5 USD na 1 202,30 USD za uncu. Po dvanástich rokoch nepretržitého rastu tak vzácny kov vlani stratil 28 % hodnoty.

K najväčšiemu prepadu za 32 rokov prispeli plány americkej centrálnej banky utlmiť opatrenia na podporu hospodárskeho rast. Roky extrémne uvoľnenej monetárnej politiky vyhnali ceny zlata na historické maximum 1 920,30 USD za uncu v septembri 2011.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.